Την 2η και 3η θέση κατέκτησαν σπουδάστριες του ΕΚΠΑ στον ετήσιο διαγωνισμό για το Χρηματικό Έπαθλο ύψους 5000 USD στη Μνήμη Πέτρου Δ. Γονέου που προκήρυξε το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης σε συνεργασία με το Cycladic Art Foundation της Νέας Υόρκης.

Πιο συγκεκριμένα, η Δρ. Δώρα Κωνσταντέλλου και η Υπ. Δρ. Μάγδα Γιαννακοπούλου του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ, κατέκτησαν την 2η και 3η θέση αντιστοίχως.

ΓΕΝΙΚΑ

Το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, σε συνεργασία με το Cycladic Art Foundation της Νέας Υόρκης, ενισχύουν και προωθούν την επιστημονική έρευνα που αφορά στον πολιτισμό των Κυκλάδων από τη Νεολιθική έως και τη Μεταβυζαντινή περίοδο.

Για τον σκοπό αυτόν προκήρυξαν το ετήσιο Χρηματικό Έπαθλο ύψους 5000 USD στη Μνήμη Πέτρου Δ. Γονέου, πρώην ενεργού μέλους και αντιπροέδρου του Cycladic Art Foundation, το οποίο θα δίδεται για έναν χρόνο σε μία ερευνητική πρόταση που θα υποβάλλεται από νέους επιστήμονες και θα κρίνεται από Ακαδημαϊκή Επιτροπή Αξιολόγησης. Για τo ακαδημαϊκό έτος 2022-2023, πρώτη χρονιά του Επάθλου, ο μεγάλος αριθμός πολύ ανταγωνιστικών προτάσεων που υποβλήθηκαν από ερευνητές που προέρχονται από μεγάλα πανεπιστήμια της Ελλάδας και του εξωτερικού οδήγησε τους συντελεστές του Επάθλου στην απόφαση να χρηματοδοτήσουν τρεις συνολικά ερευνητικές προτάσεις με το ποσό των 5000 USD την κάθε μία.

Στόχος του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης και του Cycladic Art Foundation είναι το ετήσιο αυτό χρηματικό έπαθλο να καταστεί θεσμός που θα προάγει ουσιαστικά την έρευνα και την παραγωγή υψηλής ποιότητας μελετών για τον πολιτισμό των Κυκλάδων στη διαχρονία του, βοηθώντας παράλληλα νέους ερευνητές στα πρώτα ακαδημαϊκά τους βήματα.

ΝΙΚΗΤΕΣ

1ος Νικητής
Levitan Rebecca
(Υπ. Δρ., University of California at Berkeley), Δρ. Dodd Emlyn (Βρετανική Σχολή Ρώμης), Levine Evan (Brown University)