Διακρίσεις-Βραβεύσεις του Διαβητολογικού Κέντρου και της Μονάδας Ενδοκρινολογίας, Μεταβολισμού και Διαβήτη της Α΄ Παιδιατρικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α.

Το Διαβητολογικό Κέντρο και η Μονάδα Ενδοκρινολογίας, Μεταβολισμού και Διαβήτη- Κέντρο Εμπειρογνωμοσύνης για τα σπάνια ενδοκρινολογικά νοσήματα παίδων της A΄ Παιδιατρικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α. συμμετείχαν ενεργά στις εργασίες του 22oυ Πανελληνίου Συνεδρίου της Ελληνικής Διαβητολογικής Εταιρείας και στις εργασίες του 51oυ Πανελληνίου Συνεδρίου Ενδοκρινολογίας, Μεταβολισμού και Σακχαρώδη Διαβήτη της Ελληνικής Ενδοκρινολογικής Εταιρείας και της Πανελλήνιας Ένωσης Ενδοκρινολόγων.

Οι εργασίες των μελών του Διαβητολογικού Κέντρου και της Μονάδας Ενδοκρινολογίας Μεταβολισμού και Σακχαρώδη Διαβήτη, Endo-ERN Κέντρου Εμπειρογνωμοσύνης Σπάνιων Ενδοκρινολογικών Νοσημάτων Νοσοκομείου Παίδων «Η Αγία Σοφία», της Α΄ Παιδιατρικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. έτυχαν της γενικής αποδοχής των συνέδρων και των αντίστοιχων Επιτροπών αξιολόγησης και κατέκτησαν συνολικά 4 σημαντικές διακρίσεις:

Στο 22o Πανελλήνιο Συνέδριο της Ελληνικής Διαβητολογικής Εταιρείας:

1. Το Πρώτο Βραβείο εις μνήμην του Καθηγητή Σ.Α. Ράπτη, για την εργασία που συγκέντρωσε την υψηλότερη βαθμολογία κατά τις κρίσεις των εργασιών που υποβλήθηκαν στο Συνέδριο, με χρηματικό έπαθλο 1500 Ε, και τίτλο:

«Η εφαρμογή της αλληλούχησης επόμενης γενιάς (NGS) σε ασθενείς με Μονογονιδιακό Σακχαρώδη Διαβήτη αυξάνει την διαγνωστική ακρίβεια και επιτρέπει την αναγνώριση σπανίων υποτύπων MODY»

• Έπαινο Καλύτερης Ηλεκτρονικά Αναρτημένης ανακοίνωσης για την εργασία με τίτλο:

«Πρωτεομικό προφίλ τρίχας σε κορίτσια με πρωτοδιάγνωστο Σακχαρωδη Διαβήτη Τύπου 1»

Στο 51o Πανελλήνιο Συνέδριο Ενδοκρινολογίας, Μεταβολισμού και Σακχαρώδη Διαβήτη της Ελληνικής Ενδοκρινολογικής Εταιρείας και της Πανελλήνιας Ένωσης Ενδοκρινολόγων

1. Το Βραβείο Ι. Αλιβιζάτου στην καλύτερη εργασία του συνεδρίου στον Σακχαρώδη Διαβήτη με χρηματικό έπαθλο 1500 Ε, και τίτλο:

«Συχνότητα πρωτοδιάγνωσης Σακχαρώδους Διαβήτη Τύπου 1 και βαρύτητας διαβητικής κετοξέωσης κατά την 4ετία πριν και την 4ετία μετά την έναρξη της πανδημίας COVID-19»

• Το Βραβείο Σ. Πιτούλη για την καλύτερη εργασία του Συνεδρίου με θέμα την Εργαστηριακή Ενδοκρινολογία με χρηματικό έπαθλο 1500 Ε, και τίτλο:

«Εφαρμογή της μεθοδολογίας αλληλούχησης νέας γενιάς (SR-NGS) στη μοριακή διερεύνηση του γονιδίου CYP21A2»

Ευχαριστούμε τα στελέχη και τα νεαρότερα μέλη του Διαβητολογικού Κέντρου και της Μονάδας Ενδοκρινολογίας, Μεταβολισμού και Διαβήτη καθώς και του Εργαστηρίου της Μοριακής Ενδοκρινολογίας της Κλινικής μας για τη σημαντική συμβολή τους στην ανάδειξη του επιστημονικού, τόσο κλινικού όσο και ερευνητικού/εργαστηριακού έργου της Κλινικής!

Δρ. Χριστίνα Κανακά-Gantenbein, MD, PhD, FMH (CH)
Καθηγήτρια Παιδιατρικής-Παιδιατρικής Ενδοκρινολογίας
Διευθύντρια Α’ Παιδιατρικής Κλινικής και Χωρεμείου Ερευνητικού Εργαστηρίου
Ιατρικής Σχολής Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών