Δυναμική συμμετοχή του Κέντρου Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας «Αρχιμήδης» του ΕΚΠΑ στην 86η Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης 2022

Το Κέντρο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας «Αρχιμήδης» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών δήλωσε δυναμικό παρόν στην 86η Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης 2022 με τη συμμετοχή των στελεχών του, Αντώνη Λιβιεράτου και Γιάννη Δημητρακόπουλου, σε δύο  εκδηλώσεις για τη μεταφορά τεχνολογίας που οργανώθηκαν από το Υπουργείο Ανάπτυξης και Επενδύσεων.

Η πρώτη εκδήλωση με τίτλο “Χρηματοδοτικά εργαλεία στήριξης Μεταφοράς Τεχνολογίας” πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 11/9 από το Υπουργείο Ανάπτυξης και Επενδύσεων, το Elevate Greece και την Ελληνική Αναπτυξιακή Τράπεζα, με ομιλητές τους:

– Παντελής Τζωρτζάκης, Αντιπρόεδρος της Ελληνικής Αναπτυξιακής Τράπεζας (ΕΑΤ),

– Παναγιώτης Καρνιούρας, Προϊστάμενος Διοικητικών και Οικονομικών Υπηρεσιών της Κεντρικής Διεύθυνσης του ΙΤΕ και Διευθυντής του Δικτύου ΠΡΑΞΗ του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ), ο οποίος εκπροσώπησε το Δίκτυο Μεταφοράς Τεχνολογίας Gnosis,

– Δρ. Γιάννης Δημητρακόπουλος, Υπεύθυνος του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας του Κέντρου Αρχιμήδης, ο οποίος εκπροσώπησε το ΕΚΠΑ και το δίκτυο Μεταφοράς Τεχνολογίας του Κέντρου Αρχιμήδης,

– Καθηγητής Ιωάννης Εμίρης, Πρόεδρος του Ερευνητικού Κέντρου Αθηνά, ο οποίος εκπροσώπησε το δίκτυο Μεταφοράς Τεχνολογίας Science Agora,

– Κατερίνα Παπαδοπούλου, στέλεχος του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΚΕΤΑ, η οποία εκπροσώπησε το δίκτυο Μεταφοράς Τεχνολογίας ΣΠΕΙΡΑ,

– Δρ Έρη Τόκα, Υπεύθυνη του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, η οποία εκπροσώπησε το δίκτυο Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΑΠΘ με το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης,

– Σταύρια Μαθιού, Υπεύθυνη του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας στο Πανεπιστήμιο Πατρών η οποία εκπροσώπησε το δίκτυο Μεταφοράς Τεχνολογίας του Π.Π. με το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου.

O Δρ. Γιάννης Δημητρακόπουλος εκπροσωπώντας το ΕΚΠΑ και το δίκτυο Μεταφοράς Τεχνολογίας του Κέντρου Αρχιμήδης αναφέρθηκε στις ανάγκες χρηματοδότησης των δράσεων μεταφοράς τεχνολογίας με εργαλεία μεσομακροπρόθεσμου ορίζοντα που θα δώσουν τη δυνατότητα στις Δομές Μεταφοράς Τεχνολογίας των Ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων να εξελιχθούν και να ωριμάσουν. Το Κέντρο Αρχιμήδης χαιρετίζει και υποστηρίζει πρωτοβουλίες, όπως αυτή  της Ελληνικής Αναπτυξιακής Τράπεζας για τη δημιουργία και την ανάπτυξη επενδυτικού ταμείου για τη χρηματοδότηση Διπλωμάτων Ευρεσιτεχνίας (Patent Fund), όπως και κάθε άλλη πρωτοβουλία που εδραιώνει τη μεταφορά τεχνολογίας στα Πανεπιστήμια και τα Ερευνητικά Κέντρα.

1663106221502

Σημαντική ήταν η συμμετοχή του Κέντρου Αρχιμήδης και στη δεύτερη εκδήλωση με τίτλο “Νέες προοπτικές στη μεταφορά Τεχνολογίας για το Ερευνητικό Οικοσύστημα”, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 18/9 στους χώρους της ΔΕΘ 2022.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, συμμετείχαν οι ομιλητές:

– Δρ Μαρία Κιτσαρά, Σύμβουλος Μεταφοράς Τεχνολογίας στο Δίκτυο ΠΡΑΞΗ, η οποία εκπροσώπησε το Δίκτυο Ανάδειξης Υποστήριξης και Προώθησης Ερευνητικής Καινοτομίας Νησιωτικής Ελλάδας “gnΩsi”,

– Σοφία Μαγκιά, Υπεύθυνη του Γραφείου Καινοτομίας, ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος, εκπροσωπώντας το Δίκτυο Ενδυνάμωσης Μεταφοράς Τεχνολογίας “SCIENCE AGORA”,

– Κατερίνα Παπαδοπούλου, στέλεχος του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΚΕΤΑ εκπροσωπώντας το Δίκτυο Μεταφοράς Τεχνολογίας «ΣΠΕΙΡΑ»,

– Αντώνης Λιβιεράτος, Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του ΕΚΠΑ και Επιστημονικός Σύμβουλος του Κέντρου Αρχιμήδης που εκπροσώπησε το ΕΚΠΑ και το δίκτυο Μεταφοράς Τεχνολογίας του Κέντρου Αρχιμήδης,

– Βύρων Χρυσοβέργης, στέλεχος του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης που εκπροσώπησε το Δίκτυο ΑΠΘ–ΔΠΘ,

– Θωμάς Θωμαΐδης, Υπεύθυνος του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας,

– Σταύρος  Ζωγραφάκης, Αντιπρύτανης Έρευνας & Δια Βίου Εκπαίδευσης στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο.

O κ. Μιχάλης Δρίτσας, Διευθυντής του Γραφείου του Υφυπουργού Ανάπτυξης και Επενδύσεων Δρ. Χρίστου Δήμα,  έκανε μια εισαγωγή στο θέμα της εκδήλωσης σε όρους στόχευσης και σχεδιασμού, και ο κάθε εκπρόσωπος παρουσίασε πώς έχει οργανωθεί και τι έχει κάνει μέχρι σήμερα σε σχέση με το χρηματοδοτούμενο έργο της ΕΥΔ ΕΠΑνΕΚ «Χρηματοδότηση Λειτουργίας Δομών και Δράσεων Μεταφοράς Τεχνολογίας» που βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη στα Ακαδημαϊκά Ιδρύματα, τα μελλοντικά του σχέδια και τη στόχευση για την επόμενη πενταετία.

Στη συζήτηση έγινε ιδιαίτερη μνεία στη σημασία της μεταφοράς τεχνολογίας στην ανάπτυξη deep tech επιχειρήσεων, στην ανάγκη εκπαίδευσης των ερευνητών σε θέματα Διανοητικής Ιδιοκτησίας και επιχειρηματικότητας, στην ύπαρξη απρόσκοπτης χρηματοδότησης σε βάθος δεκαετίας και στο capacity building των Γραφείων Μεταφοράς Τεχνολογίας.

O Δρ Αντώνης Λιβιεράτος που εκπροσώπησε το ΕΚΠΑ και το δίκτυο Μεταφοράς Τεχνολογίας του Κέντρου Αρχιμήδης αναφέρθηκε στη σημασία της μεταφοράς τεχνολογίας στην ανάπτυξη deep tech επιχειρήσεων και στις προσπάθειες του Κέντρου για την ανάπτυξή της στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, το ΙΙΒΕΑΑ, το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο και το Πανεπιστήμιο Πειραιά συμμετέχοντες στο Πρόγραμμα του ΕΠΑνΕΚ με δικαιούχο το ΕΚΠΑ και μέλη του δικτύου μεταφοράς τεχνολογίας του Κέντρου Αρχιμήδης. Επίσης, έγινε αναφορά στη σημασία της εκπαίδευσης των ερευνητών σε θέματα διαχείρισης διανοητικής ιδιοκτησίας.

Για την παρακολούθηση και των δύο εκδηλώσεων, μπορείτε να επισκεφθείτε τη σελίδα της Γενικής Γραμματείας Έρευνας και Καινοτομίας ΓΓΕΚ | GSRI.

1663600163373