Yπό έκδοση συλλογικό έργο “Economic Policy and the History of Economic Thought” των Στ. Δρακόπουλου και Δρ. Ι. Κατσελίδη του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης του ΕΚΠΑ

Yπό έκδοση συλλογικό έργο:
Drakopoulos, Stavros and Katselidis, Ioannis (editors),  Economic Policy and the History of Economic Thought, London: Routledge, 2022

Ο Σταύρος Δρακόπουλος είναι Καθηγητής στο Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης του ΕΚΠΑ και ο Δρ. Ιωάννης Κατσελίδης διδάσκει στο ΔΠΜΣ Science, Technology, Society–Science and Technology Studies, Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης του ΕΚΠΑ.

Το υπό έκδοση συλλογικό έργο αποτελείται από 14 συνεισφορές οικονομολόγων από τη διεθνή ακαδημαϊκή κοινότητα οι οποίοι παρουσιάζουν διάφορες εκφάνσεις της οικονομικής πολιτικής υπό το πρίσμα της ιστορίας της οικονομικής σκέψης. Η οικονομική πολιτική είναι ίσως η σημαντικότερη εφαρμοσμένη διάσταση των πεδίου των οικονομικών. Οι περισσότερες θεωρητικές προσεγγίσεις στο παρελθόν αλλά και σήμερα, έχουν ως τελικό αποδέκτη τη διαμόρφωση και την εφαρμογή της οικονομικής πολιτικής. Η περίπτωση της μεταπολεμικής περιόδου είναι ένα τυπικό παράδειγμα. Εκείνη την εποχή, το «δόγμα» των ελεύθερων αγορών αμφισβητήθηκε έντονα από τον John Maynard Keynes και τους συνεχιστές του οι οποίοι επισημάναν την εγγενή αστάθεια των ελεύθερων αγορών και την ανάγκη παρέμβασης των κυβερνήσεων στην οικονομία προκειμένου να διορθωθούν διάφορες ανισορροπίες που προκαλούνται από τη λειτουργία των αγορών. Αν και η οικονομική πολιτική ως ανεξάρτητο πεδίο της οικονομικής εμφανίζεται κατά την προαναφερθείσα αυτή περίοδο, μπορούμε να διακρίνουμε σημαντικές πτυχές οικονομικής πολιτικής στην ιστορία της οικονομικής σκέψης. Για παράδειγμα, ζητήματα σχετικά με τις δημόσιες δαπάνες, τη φορολογία, τη διανομή εισοδήματος και το ρόλο του χρήματος υπάρχουν σε γραπτά των κλασικών οικονομολόγων αλλά και σε προκλασικά οικονομικά κείμενα. Ο σκοπός του συλλογικού αυτού τόμου είναι να συμβάλλει στην κατανόηση της αλληλεπίδρασης μεταξύ οικονομικών θεωριών και οικονομικής πολιτικής μέσα από το πρίσμα της  ιστορίας της οικονομικής σκέψης. Καλύπτει πολλές προσεγγίσεις από διαφορετικές σχολές σκέψης οι οποίες έχουν εμφανιστεί σε διάφορες χρονικές περιόδους και χώρες.

Ο συλλογικός τόμος αποτελείται από 14 κεφάλαια κάθε ένα εκ των οποίων επικεντρώνεται σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο ή/και σε μία σχολή οικονομικής σκέψης. Εξετάζει διαστάσεις οικονομικών πολιτικών  αρχίζοντας από την «προϊστορία» της οικονομικής μέχρι και τις εξελίξεις στον 21ο αιώνα. Πιο συγκεκριμένα, τα κεφάλαια του τόμου καλύπτουν τα κύρια ρεύματα και σχολές οικονομικής σκέψης: Αρχαία οικονομική σκέψη, Μερκαντιλισμός, Φυσιοκρατία, Κλασική πολιτική οικονομία, Μαρξιστική οικονομική σκέψη, Οριακή σχολή, Γερμανική Ιστορική σχολή, Αμερικανική Θεσμική σχολή, Αυστριακή σχολή, Κεϋνς και Κεϋνσιανή οικονομική σκέψη, σύγχρονες ετερόδοξες προσεγγίσεις, Συμπεριφορική οικονομική, και σύγχρονες τάσεις οικονομικής πολιτικής.

Το έργο επιδιώκει να συνεισφέρει στον επιστημονικό διάλογο που αφορά στη σχέση μεταξύ οικονομικής πολιτικής και οικονομικών θεωριών και να συμβάλλει στην περεταίρω κατανόηση των σύγχρονων συζητήσεων και αντιπαραθέσεων σε ζητήματα άσκησης και εφαρμογής οικονομικής πολιτικής. Για το σκοπό αυτό, στον υπό έκδοση τόμο έχει συνεισφέρει ένα σύνολο ειδικών ακαδημαϊκών οικονομολόγων από γνωστά  Πανεπιστήμια της  Ευρώπης, της Βόρειας Αμερικής, της Αυστραλίας και της Ιαπωνίας.

Περιεχόμενα
1.Introduction (Stavros Drakopoulos and Ioannis Katselidis, NKUA). 2. Economic Policy in the Prehistory of Economics: A Comparative Framework (George Gotsis, NKUA). 3. Missing development: the cost of neglecting mercantilists (Cosimo Perrotta, University of Lecce, Italy). 4. Physiocracy and fiscal reform: the chimera of the impôt unique (Simona Pisanelli, University of Salento, Italy). 5. Post Smithian views on poverty and poor relief (Cosma Orsi, Università Cattolica Sacro Cuore, Italy). 6. Karl Marx: A critical view on economic policy (Charalampos Konstantinidis, University of Massachusetts Boston, US, and Andriana Vlachou, Athens University of Economics and Business, Greece). 7. Economic Policy in Marginalist and Early Neoclassical Economics (Michel S. Zouboulakis, University of Thessaly, Greece). 8. The German Historical School on Economic Policy (Harald Hagemann, University of Hohenheim, Germany). 9. Institutional Economics and Labour Market Policies: The Contribution of the Old Institutional School (Stavros Drakopoulos and Ioannis Katselidis, NKUA). 10. Austrian Economics and Economic Policy (Peter T. Leeson and Louis Rouanet, George Mason University, USA). 11. Keynes on theorising with a view to policy application (Sheila Dow, University of Stirling, UK, and University of Victoria, Canada). 12. The Unfinished Revolution in Policy: The Visionary Legacy of Lord Keynes (Atsusi Komine, Ryukoku University, Japan). 13. Postwar Heterodox Approaches and Economic Policy (Robert McMaster, University of Glasgow, UK). 14. Policy Challenges, Ideologies, and the Evolution of Behavioural Economics (Peter E. Earl, University of Queensland, Australia). 15. Fiscal policy after the crisis: What role for fiscal policy in times of crisis and high public debts (Arne Heise, University of Hamburg, Germany).