Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Πρόληψης και Ελέγχου Λοιμώξεων από το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΕΚΠΑ

Το Τμήμα Νοσηλευτικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) υλοποιεί το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Πρόληψης και Ελέγχου Λοιμώξεων με επιστημονικό υπεύθυνο τον καθηγητή Εντατικολογίας – Πνευμονολογίας και Πρόεδρο του Τμήματος, κύριο Παύλο Μυριανθέα. Το πρόγραμμα υλοποιείται σε συνεργασία με το Κέντρο Κλινικής Επιδημιολογίας και Έκβασης Νοσημάτων (CLEO), τον Οργανισμό Διασφάλισης Ποιότητας των Υπηρεσιών Υγείας (ΟΔΙΠΥ) του Υπουργείου Υγείας και τον ΕΟΔΥ και πραγματοποιείται με την αποκλειστική δωρεά και χρηματοδότηση του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος στο πλαίσιο του Εθνικού Προγράμματος για την πρόληψη και τον έλεγχο των νοσοκομειακών λοιμώξεων και της μικροβιακής αντοχής.

Το πενταετές Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα υλοποιείται σε 3 κύκλους ετησίως με τη συμμετοχή έγκριτων επιστημόνων και αποτελεί έναν από τους βασικούς πυλώνες του Εθνικού Προγράμματος και φιλοδοξεί, μέσω στοχευόμενης εκπαίδευσης των Νοσηλευτών Επιτήρησης Λοιμώξεων που υπηρετούν σε όλα τα Ελληνικά Νοσοκομεία, και στη συνέχεια όλων των Νοσηλευτών της Χώρας, να διαμορφώσει κοινή στρατηγική επιτήρησης και παρέμβασης από τους Επαγγελματίες Υγείας που ασχολούνται με το αντικείμενο των Λοιμώξεων και να συμβάλλει ουσιαστικά στη μείωση των λοιμώξεων και της μικροβιακής αντοχής. Για την υλοποίησή του θα χρησιμοποιηθούν Μέθοδοι εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης μέσω του Κέντρου Επιμόρφωσης και Δια Βίου Μάθησης (Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ.) του ΕΚΠΑ. Η έναρξη του προγράμματος έγινε στις 20/9/2021.

Για περαιτέρω αναλυτικές πληροφορίες για το πρόγραμμα, επισκεφτείτε το https://site.cce.uoa.gr/courses-detailed/999