ΤΜΗΜΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

Εργαστήριο Πολυμέσων και Γλωσσικών Εφαρμογών

Ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α., καθ. κος Α.-Μ. Δημόπουλος και ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής, καθ. κος Α. Χαλδαιάκης απηύθυναν χαιρετισμό στην Διαδικτυακή Ημερίδα που οργάνωσαν στις 15.6.2022 οι Μεταπτυχιακές Φοιτήτριες του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ που συμμετείχαν στην εκπαιδευτική εκδρομή στη Γερμανία (9-20.5.22). Τόσο ο Πρύτανης, όσο και ο Κοσμήτορας τόνισαν την επιστημονική αξία αυτής της δράσης που μαρτυρά την προσήλωση του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας στην Εξωστρέφεια και Διεθνοποίηση.

ΦΩΤΟ

Στη συνέχεια, οι Μεταπτυχιακές Φοιτήτριες παρουσίασαν στους προπτυχιακούς και τους μεταπτυχιακούς φοιτητές και τις προπτυχιακές και μεταπτυχιακές φοιτήτριες, καθώς και στους διδάσκοντες και τις διδάσκουσες του Τμήματος που συμμετείχαν στην Ημερίδα την διεύρυνση των επιστημονικών τους οριζόντων, αλλά και την διαπολιτισμική διάσταση των τεσσάρων σταθμών της Εκπαιδευτικής Εκδρομής που χρηματοδοτήθηκε στο πλαίσιο υποτροφιών του Γερμανικού Ιδρύματος Μορφωτικών Ανταλλαγών από 9/5/22 έως και 20/5/22:

α. Πανεπιστήμιο Bayreuth: Τμήμα Διαπολιτισμικής Γερμανικής Φιλολογίας,

β. Πανεπιστήμιο Aschaffenburg: Workshop με θέμα «International Competencies: Intercultural Cooperation and Communication», συμμετοχή σε μαθήματα/modules στο πλαίσιο του κύκλου σπουδών «Επικοινωνία πολυμέσων», παρακολούθηση μαθήματος Γερμανικής Γλώσσας σε γερμανικό λύκειο παρακολουθώντας το μάθημα.

γ. Ινστιτούτο Γερμανικής Γλώσσας [IDS], Mannheim: των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων του Ινστιτούτου και επίκαιρες τάσεις της γερμανικής γλώσσας, παρουσίαση του πληροφοριακού συστήματος «grammis».

δ. Φορέας πιστοποίησης γλωσσομάθειας TELC, Frankfurt: Workshop αξιολόγησης γλωσσομάθειας, σύγκριση συστημάτων αξιολόγησης (σε σχέση και με το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας).

Μπορείτε να παρακολουθήσετε ολόκληρη την Ημερίδα εδώ:

https://uoa.webex.com/uoa/ldr.php?RCID=fb51fd21c3e1a3f72472f3cd6b020a75 | κωδικός: MasterEkdromi2022

καθώς και το ακόλουθο συνοπτικό  βίντεο: https://drive.google.com/file/d/1885c4nr-qcv_Xax1mO8U6HFOqQSmkKg4/view