Εκπαιδευτική επίσκεψη του Π.Μ.Σ. «Ο Βυζαντινός Κόσμος: Ιστορία και Αρχαιολογία» στην Πάτμο

Το Π.Μ.Σ. «Ο Βυζαντινός Κόσμος: Ιστορία και Αρχαιολογία» του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας πραγματοποίησε από τις 22 έως τις 25 Μαρτίου 2024 εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πάτμο. Τη δεκαμελή ομάδα των μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών συνόδευαν η διευθύντρια του Π.Μ.Σ. Καθηγήτρια κ. Τόνια Κιουσοπούλου, ο Καθηγητής κ. Πλάτων Πετρίδης και ο Αναπληρωτής Καθηγητής κ. Γιώργος Πάλλης.

Η επίσκεψη επικεντρώθηκε στη μονή Αγίου Ιωάννου Θεολόγου της Πάτμου, η οποία ιδρύθηκε το 1088 και έχει μείζονα σημασία για τη μελέτη της βυζαντινής ιστορίας και του βυζαντινού πολιτισμού, χάρη στο πολύτιμο αρχείο εγγράφων, στη βιβλιοθήκη και στα έργα τέχνης που διασώζει. Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες του Π.Μ.Σ. είχαν επίσης την ευκαιρία να επισκεφθούν τον παραδοσιακό οικισμό της Χώρας, τη μονή της Ζωοδόχου Πηγής με τη σπουδαία συλλογή εικόνων της Κρητικής Σχολής και το Σπήλαιο της Αποκάλυψης.

Τα ετήσια εκπαιδευτικά ταξίδια αποτελούν αναπόσπαστο μέρος της διδασκαλίας στο Π.Μ.Σ. «Ο Βυζαντινός Κόσμος: Ιστορία και Αρχαιολογία». Από την ίδρυσή του (2018) μέχρι σήμερα έχουν πραγματοποιηθεί επισκέψεις στα μνημεία της Θεσσαλονίκης, της Καστοριάς και της Άρτας.