Εκπαιδευτική επίσκεψη μεταπτυχιακών φοιτητών του ΠΜΣ «Δημοσιογραφία και Νέα Μέσα» στο Center for Strategic and International Studies, στην Ουάσιγκτον

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η εκπαιδευτική αποστολή των μεταπτυχιακών φοιτητών του ΕΚΠΑ στο Center for Strategic and International Studies (CSIS), η οποία πραγματοποιήθηκε από τις 3 έως τις 10 Δεκεμβρίου, στην Ουάσινγκτον, με την υποστήριξη του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ).

ΔΤ 1

Δέκα φοιτητές του ΠΜΣ «Δημοσιογραφία και Νέα Μέσα», του Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ, είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο 19ο πρόγραμμα «Journalism Bootcamp», το οποίο οργανώνει ο μη κερδοσκοπικός, ερευνητικός φορέας CSIS, στην πρωτεύουσα των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής.

ΔΤ 2

Σκοπός της πρωτοβουλίας είναι η σύνδεση ανερχόμενων δημοσιογράφων με ειδικούς σε θέματα διεθνούς πολιτικής για τη βαθύτερη κατανόηση παγκοσμίων ζητημάτων και η απόκτηση τεχνογνωσίας για την παραγωγή άρθρων ανάλυσης με τη χρήση πολυμέσων.

ΔΤ 3

Η ομάδα των φοιτητών του ΕΚΠΑ επέλεξε ως θέμα τη σύνδεση της κλιματικής αλλαγής με διεθνή προβλήματα του σύγχρονου κόσμου, όπως η μετανάστευση. Συγκεκριμένα, ανέλυσε τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις στον ποταμό Ευφράτη και τις συνέπειες της λειψυδρίας και των μολυσμένων υδάτων στους κατοίκους της Συρίας.

ΔΤ 4

Κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης, οι φοιτητές παρακολούθησαν εισηγήσεις και πραγματοποιήσαν συνεντεύξεις με εξειδικευμένους επαγγελματίες από το χώρο της πολιτικής, της δημοσιογραφίας, των ΜΚΟ, καθώς και με στελέχη του ερευνητικού κέντρου. Επιπλέον, συμμετείχαν σε εντατικά εργαστήρια και απέκτησαν τεχνικές δεξιότητες που τους βοήθησαν να διεξαγάγουν την εργασία τους με σύγχρονα μέσα της ψηφιακής δημοσιογραφίας.

Στο τέλος της εβδομάδας, οι φοιτητές του ΕΚΠΑ δημιούργησαν ένα ολοκληρωμένο άρθρο με χρήση πλούσιου πολυμεσικού υλικού (βίντεο, podcast και οπτικοποίηση δεδομένων), το οποίο παρουσίασαν στον διευθύνοντα σύμβουλο, τα στελέχη του CSIS και τους καλεσμένους τους.

Η παρουσίαση των φοιτητών χαρακτηρίστηκε από τους παριστάμενους ως απολύτως επιτυχημένη τόσο για την αρτιότητα της χρήσης των πολυμέσων όσο, κυρίως, για τη συμπερίληψη συγκεκριμένων και ρεαλιστικών προτάσεων στο άρθρο προς την κατεύθυνση επίλυσης των ζητημάτων που πραγματεύεται.

Η Δρ. Αικατερίνη Σταυριανέα, Επίκουρη Καθηγήτρια στο τμήμα Επικοινωνίας και Μ.Μ.Ε του ΕΚΠΑ ηγήθηκε της αποστολής και στάθηκε πλάι στους φοιτητές σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος.

Η επιτυχημένη συμμετοχή των φοιτητών στο απαιτητικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα ενός σύγχρονου ερευνητικού κέντρου, στην πρωτεύουσα της Αμερικής, καταδεικνύει τη δυναμική του ΠΜΣ «Δημοσιογραφία και Νέα Μέσα», το οποίο διαχρονικά επενδύει στην εξωστρέφεια και την παροχή εξειδικευμένων γνώσεων και εμπειριών στους φοιτητές του.

Το CSIS Journalism Bootcamp πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ), σε συνεργασία με το  Dracopoulos iDeas Lab του CSIS.