thiespa logo

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών οργανώνει για τριακοστό πέμπτο κατά σειρά χρόνο (εκτός των ετών 2020 και 2021 λόγω της πανδημίας), το πρόγραμμα των ΘΥΕΣΠΑ (Θερινές Υποτροφίες Ελληνικών Σπουδών Πανεπιστημίου Αθηνών).

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε διδάσκοντες και διδασκόμενους των Τμημάτων Νεοελληνικών Σπουδών των ξένων Πανεπιστημίων, διαρκεί έξι εβδομάδες, από 6 Ιουνίου έως 14 Ιουλίου 2022, και περιλαμβάνει τα εξής αντικείμενα: Νεοελληνική Γλώσσα, Νεοελληνική Λογοτεχνία, Νεοελληνική Ιστορία και Νεοελληνική Τέχνη.

Στο πλαίσιο του προγράμματος οργανώνονται διάφορες εκδηλώσεις και επισκέψεις με επιτόπου μαθήματα (Βουλή των Ελλήνων, Μουσεία, αρχαιολογικοί χώροι κλπ.) για την πληρέστερη και ουσιαστικότερη γνωριμία με τον Ελληνικό Πολιτισμό.

Από την έναρξη του προγράμματος έχουν μετάσχει 6.460 φοιτητές, 443 Πανεπιστημίων από 78 χώρες.

Η υποβολή των αιτήσεων θα διαρκέσει από 18 έως 30 Απριλίου 2022.

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα www.thyespa.uoa.gr