Ο Χρυσόστομος Μαντζαβίνος, Καθηγητής του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης εξελέγη πρόσφατα Μέλος της Academia Europaea στην τάξη της Philosophy, Theology and Religious Studies:

image 25

Ο Χρυσόστομος Μαντζαβίνος είναι Καθηγητής Φιλοσοφίας των Κοινωνικών Επιστημών στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών από το 2011. Ήταν κάτοχος της Έδρας Οικονομικών και Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο Witten/Herdecke (2004-2011), έχει διδάξει στα Πανεπιστήμια του Freiburg, Bayreuth και Stanford και ήταν Senior Fellow στο Max Planck Institute for Research on Collective Goods, Bonn (2001- 2004). Επίσης ήταν δύο φορές Visiting Scholar στο Harvard και στο Maison des Sciences d’ Homme, Paris και Visiting Fellow στο University Center for Human Values στο Princeton.

Η Academia Europaea ιδρύθηκε το 1988 και είναι μια πανευρωπαϊκή ακαδημία των επιστημών, των τεχνών, και των ανθρωπιστικών σπουδών. Στα μέλη της περιλαμβάνονται 86 κάτοχοι του Βραβείου Νόμπελ.