Συνέδριο “Emergent femininities and masculinities in 21st century media and popular culture” [15-17/9/22]

Στον αντίκτυπο κινημάτων σαν το #MeToo και #OscarsSoWhite, και της εξάπλωσης της κουλτούρας της διασημότητας, η ανάγκη για διαφορετικότητα (είτε σε όρους αισθητικής σώματος, φυλετικής αναπαράστασης, είτε σε όρους σεξουαλικότητας, αναπηρίας ή οικειότητας), μαζί με την στροφή στον ‘χαρακτήρα’ (turn to ‘character’) και την ‘ανθεκτικότητα’ (resilience), έχει επαναφέρει στο προσκήνιο την αντίληψη ότι ‘ο τρόπος αναπαράστασης έχει σημασία’. Πράγματι, ‘διαφορετικότητα’, ‘χαρακτήρας΄, ‘ανθεκτικότητα’ έχουν γίνει catchphrases που αντηχούν σε διαφορετικές κουλτούρες και γεωγραφικά σύνορα. Το συνέδριο Emergent femininities and masculinities in 21st century media and popular culture ενδιαφέρεται να ακούσει διαφορετικές απόψεις σχετικά με το πως κατασκευάζονται, αποδομούνται και επαναπροσδιορίζονται όψεις θηλυκότητας και αρρενωπότητας μέσα στην ποπ κουλτούρα και την κουλτούρα των μέσων του 21ου αι.

Οι εισηγήσεις που θα φιλοξενηθούν στο συνέδριο, κινούνται στις εξής θεματικές ενότητες:

1. Αισθητική σώματος, πειθαρχία και η κατασκευή θηλυκότητας και αρρενωπότητας
  2. Ψηφιακή οικειότητα και κοριτσίστικες και αγορίστικες εφηβικές κουλτούρες
  3. Η κατασκευή θηλυκότητας και αρρενωπότητας μέσα από τα κοινωνικά Μέσα
  4. Θηλυκότητες και αρρενωπότητες μέσα από την κουλτούρα της ‘ακύρωσης’
  5. Η άνοδος της κουλτούρας μίσους: τοξική αρρενωπότητα, μισογυνισμός, misogynoir, μισανδρία, κουλτούρα Incel
  6. ‘Νέες’ θηλυκότητες και αρρενωπότητες στην τηλεόραση και τη δημοφιλή κουλτούρα
  7. Διασημοποίηση της μητρότητας και της πατρότητας
  8. Θηλυκότητες και αρρενωπότητες στην κουλτούρα της διασημότητας

Το συνέδριο θα λάβει χώρα στο Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ, στις 15-17 Σεπτεμβρίου 2022.

Επίσημες/οι προσκεκλημένες/οι είναι οι:

Sarah Banet Weiser, Professor of Communication, University of Southern California Annenberg School for Communication and Journalism, and University of Pennsylvania’s Annenberg School for Communication

Rosalind Gill, Professor of Social and Cultural Analysis, City, University of London

Danielle R. Egan, PhD, PsyaD, NCPsyA, Fuller-Maathai Professor of Gender, Sexuality, and Intersectionality Studies and Department Chair, Psychoanalyst, Connecticut College

Sean Redmond, Professor of Screen and Design, Department, SCCA Arts & Education, Deakin University

Brenda R. Weber, Provost Professor and Jean C. Robinson Scholar, Dept of Gender Studies, Indiana University, Bloomington

Επίσημος ιστοχώρος συνεδρίου: https://sites.google.com/view/efm2022conference/home

από έως
Scheduled Παρουσιάσεις