Πραγματοποιήθηκε εναρκτήρια ημερίδα με θέμα «Μια επιμόρφωση ενδυναμωτική – μια κοινότητα συνεργατική» για το πρόγραμμα Τeach4integration_2023

Το Σάββατο 4 Νοεμβρίου διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία στο Μαράσλειο Διδασκαλείο η εναρκτήρια ημερίδα του επιμορφωτικού προγράμματος Teach4Integration, «Μια επιμόρφωση ενδυναμωτική – μια κοινότητα συνεργατική». Χαιρετισμούς απηύθυναν η Σοφία Παπαϊωάννου, Καθηγήτρια ΕΚΠΑ, Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, ο Βασίλης Τσάφος, Καθηγητής του ΤΕΑΠΗ-ΕΚΠΑ εκ μέρους του Θωμά Μπαμπάλη, Καθηγητή ΕΚΠΑ, Κοσμήτορα Σχολής Επιστημών Αγωγής, η Λίνα Πανταζή, στέλεχος του Αυτοτελούς Τμήματος Συντονισμού και Παρακολούθησης Εκπαίδευσης Προσφύγων, Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και ο Γιώργος Σιμόπουλος, Σύμβουλος Εκπαίδευσης, Γραφείο της UNICEF στην Ελλάδα.

χαιρετισμοί 3

Η συμμετοχή ήταν υψηλή καθώς, διαδικτυακά συμμετείχαν περίπου 300 άτομα ενώ στο αμφιθέατρο παρευρέθηκαν 250. Την ημερίδα, που παρακολούθησαν επιμορφούμενοι και επιμορφούμενες τόσο από την ομάδα που ολοκλήρωσε το επιμορφωτικό πρόγραμμα 2022-2023 όσο και από την ομάδα του καινούριου κύκλου για το 2023-2024, άνοιξαν με τις τοποθετήσεις τους οι επιστημονικά υπεύθυνες του προγράμματος, Αλεξάνδρα Ανδρούσου, Καθηγήτρια Διδακτικής Μεθοδολογίας & Ανάπτυξης Εκπαιδευτικού Υλικού, και Μαρία Ιακώβου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας, παρουσιάζοντας τη φιλοσοφία της επιμόρφωσης. Ακολούθησαν η ομιλία της Άννας Αποστολίδου, Επίκουρης Καθηγήτριας στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο, σχετικά με τις προκλήσεις και τις δυνατότητες της μάθησης σε ψηφιακά περιβάλλοντα, αλλά και το στρογγυλό τραπέζι σε συντονισμό Κωστή Παπαϊωάννου, εκπαιδευτικού και διευθυντή της πρωτοβουλίας «ΣΗΜΕΙΟ για τη Μελέτη και Αντιμετώπιση της Ακροδεξιάς», το οποίο επικεντρώθηκε σε μαρτυρίες από το πεδίο της εκπαίδευσης μαθητών-τριών με προσφυγικό υπόβαθρο. Η ημερίδα συνεχίστηκε με δύο ακόμα στρογγυλά τραπέζια. Το πρώτο σε συντονισμό Βασίλη Τσάφου, Καθηγητή του ΤΕΑΠΗ – ΕΚΠΑ εστίασε στις αναστοχαστικές διεργασίες των εισηγητριών-τών της επιμόρφωσης, και το δεύτερο, σε συντονισμό Ελίνας Τσιρόγκα, εκπαιδευτικού και υποψήφιας διδάκτορος ΤΕΑΠΗ, ανέδειξε τον ρόλο της μεντορείας στη συνεργασία και την ενδυνάμωση των επιμορφούμενων.

τσαφ3 1
κοινό ανδ 1

Οι εγγραφές παραμένουν ανοικτές για λίγες ακόμα μέρες και γίνονται αποκλειστικά ηλεκτρονικά. Οι σχετικοί σύνδεσμοι:
📝 Για εγγραφές https://www.teach4integration.gr/aitisi-2023/
📝 Για αναλυτικότερες πληροφορίες https://teach-in-g.cce.uoa.gr/

Το Πρόγραμμα Εκπαίδευση για την Ένταξη υλοποιείται σε συντονισμό με το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο του «Όλα τα Παιδιά στην Εκπαίδευση», μια πρωτοβουλία της UNICEF σε συνεργασία με το Υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

προγραμμα 4 νοε 1