Με την ευκαιρία του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών, το Κέντρο Αριστείας για την Πολυγλωσσία και Γλωσσική Πολιτική οργάνωσε Διαδικτυακή Ημερίδα για τους εκπαιδευτικούς γλωσσών, το Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου 2021. Παρουσίασε το έργο του και παράλληλα κάλεσε τους παρόντες να λάβουν μέρος στην ευρωπαϊκή δημόσια διαβούλευση «Διαδρομές προς τη σχολική επιτυχία» και να ανταποκριθούν σε πρόσκληση να συμμετάσχουν στο Δίκτυο «Εκπαιδευτικοί για την Πολυγλωσσία» που έχει αρχίσει να σχηματίζεται με πρωτοβουλία του Κέντρου.

Την έναρξη της Ημερίδας κήρυξε ο Πρύτανης και Πρόεδρος της Συντονιστικής Επιτροπής του Κέντρου, Καθηγητής Μ.-Α Δημόπουλος, ενώ η επικεφαλής της Επιστημονικής Επιτροπής ανάγνωσε το χαιρετισμό που απέστειλε η Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, κ. Ν. Κεραμέως. Ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής, στην οποία εδρεύει το Κέντρο, Καθηγητής κ. Α. Χαλδαιάκης, αναφέρθηκε στην επιστημονική και κοινωνική συνεισφορά του Κέντρου και την συμβολή των τμημάτων ξένων γλωσσών και φιλολογιών σε αυτό.

Σημαντική η παρέμβαση της υποδιευθύντριας της Μονάδας «Σχολεία και Πολυγλωσσία» της Γενικής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης και Πολιτισμού της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, κ. Α.-Μ. Γιαννοπούλου, η οποία σκιαγράφησε τη γλωσσική πολιτική που υλοποιεί η Ευρωπαϊκή Ένωση, τις μελλοντικές της δράσεις, και την πρόθεση συνεργασίας της Μονάδας με το Κέντρο.

Ακολούθησαν παρουσιάσεις από τα μέλη της Επιστημονικής Επιτροπής του Κέντρου και από υπεύθυνους ερευνητικών έργων και εκπαιδευτικών δράσεων που υλοποιούνται σήμερα.

Στην Ημερίδα συμμετείχαν πάνω από 200 εκπαιδευτικοί.