H εκδήλωση παρουσίασης του νεοσύστατου Διεπιστημονικού Εργαστηρίου «Γλωσσολογία και Διδασκαλία της Γραμματικής» της Φιλοσοφικής Σχολής πραγματοποιήθηκε με επιτυχία την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023 στη Φιλοσοφική Σχολή.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους και απηυθύναν θερμό χαιρετισμό η Καθηγήτρια κα Σοφία Παπαϊωάννου, Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, ο Καθηγητής κ. Αχιλλέας Χαλδαιάκης, μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης και τέως Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής και ο Καθηγητής κ. Δημήτριος Δρόσος, Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής.

papaioannou
Σοφία Παπαϊωάννου
chaldeakis
Αχιλλέας Χαλδαιάκης
drosos
Δημήτριος Δρόσος

Την εκδήλωση παρακολούθησαν μέλη ΔΕΠ και μέλη διαφόρων ειδικοτήτων της Φιλοσοφικής Σχολής και του Ε.Κ.Π.Α., κυρίως γλωσσολόγοι με συναφή γνωστικά αντικείμενα, μεταπτυχιακοί φοιτητές και μεταπτυχιακές φοιτήτριες των Τμημάτων και διοικητικό προσωπικό.

Τα μέλη του Διεπιστημονικού Εργαστηρίου, η Καθηγήτρια κ. Αγγελική Τσόκογλου του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας και ο Αναπληρωτής Καθηγητής κ. Μιχάλης Γεωργιαφέντης του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας παρουσίασαν την αποστολή, τον σκοπό, τους επιμέρους στόχους και τα ερευνητικά πεδία του Εργαστηρίου. Αναφέρθηκαν στην πορεία ίδρυσής του, η οποία είχε ως αφετηρία την κοινή πενταετή ερευνητική τους δραστηριότητα (ερευνητικό πρόγραμμα, επιστημονικές ημερίδες, δημοσιεύσεις, ανακοινώσεις, συνεργασίες).

members of lab 1
Αγγελική Τσόκογλου και Μιχάλης Γεωργιαφέντης

Επισημάνθηκε ότι πρόκειται για το πρώτο Διεπιστημονικό Εργαστήριο της Φιλοσοφικής Σχολής, το οποίο, φιλοδοξώντας να αγκαλιάσει και άλλα Τμήματα της Φιλοσοφικής Σχολής και του Ε.Κ.Π.Α., απηύθυνε κάλεσμα συνεργασίας τόσο στις συναδέλφους και στους συναδέλφους των Τμημάτων της Φιλοσοφικής Σχολής (ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ και ΕΤΕΠ) όσο και στις υποψήφιες και στους υποψήφιους διδάκτορες και μεταπτυχιακές φοιτήτριες και μεταπτυχιακούς φοιτητές που ασχολούνται με συναφή επιστημονικά αντικείμενα.

audience