Ημερίδα του Ε.Ι.Πολ. «Πολυγλωσσικό ήθος επικοινωνίας, εξωστρέφειας και συμπερίληψης στα ΑΕΙ» [11/12/23, 10 π.μ.]

Το Ερευνητικό Ινστιτούτο «Πολυγλωσσία και Γλωσσική Πολιτική» (Ε.Ι.Πολ) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει Ημερίδα με σκοπό να παρουσιάσει τους στόχους και πρωτοβουλίες του. Η επιδίωξη ενός Πολυγλωσσικού ήθους επικοινωνίας, εξωστρέφειας και συμπερίληψης στα ΑΕΙ συνιστά έναν από τους στόχους του – έργο για το οποίο το Ινστιτούτο, το οποίο διευθύνει η Ομότιμη Καθηγήτρια του ΕΚΠΑ Βασιλική Δενδρινού, συνεργάζεται ήδη με το Πανεπιστήμιο του Στρασβούργου.

Η Ημερίδα διεξάγεται τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2023 στο Αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ (Πανεπιστημιούπολη, Ζωγράφου).

Η πρόσκληση και το πρόγραμμα της Ημερίδας:

Η αφίσα της Ημερίδας:

Poster HMERIDA WEB