Εκδήλωση του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου Ε.Κ.Π.Α. αφιερωμένη στην Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Τη Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο Φοιτητών του ΕΚΠΑ αθλητική εκδήλωση στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία που γιορτάζεται σε όλον τον πλανήτη προωθώντας την κατανόηση και την αποδοχή των δικαιωμάτων των ατόμων με αναπηρία.

Η εκδήλωση είχε ως στόχο τη γνωριμία με το εντυπωσιακό παρολυμπιακό άθλημα του Goalball για αθλητές με προβλήματα όρασης όπως επίσης και τη γνωριμία με την εθνική μας ομάδα η οποία κατέχει τη 16η θέση στην παγκόσμια κατάταξη. Την εκδήλωση παρακολούθησαν το αθλητικό τμήμα φοιτητών με αναπηρία του ΕΚΠΑ, το Πρότυπο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων, το Πειραματικό Σχολείο (Γυμνάσιο) Πανεπιστημίου Αθηνών και η ειδικότητα προσαρμοσμένης κινητικής αγωγής των ΣΕΦΑΑ με την καθηγήτρια κα. Δήμητρα Κουτσούκη αλλά και φοιτητές–μέλη του γυμναστηρίου.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με σύντομες παρουσιάσεις των μαθητών για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και τα παρολυμπιακά αθλήματα ενώ, στη συνέχεια, περιελάμβανε την παρουσίαση και ανάλυση του Goalball και των κανονισμών του από τον ομοσπονδιακό προπονητή κ. Αντώνη Ανάστο και επίδειξη τεχνικής του αθλήματος από τους αθλητές Σ. Χατζηπάντου (κορυφαίο σκόρερ στην Ευρώπη), Γιάννη Σκουρμπούτη, Πάρη Γιαννουλάκη, Αλκή Λέσι, Μαρία Καπογιάννη. Στο τέλος μαθητές και φοιτητές είχαν την ευκαιρία να εξασκηθούν και να δοκιμάσουν και οι ίδιοι το Goalball.

10
Φωτογραφία με όλους τους συμμετέχοντες

Ο διευθυντής του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου κ. Χρήστος Χουλιάρας και η υπεύθυνη καθηγήτρια του αθλητικού τμήματος Φοιτητών με Αναπηρίες (ΦΜΕΑ) κ. Κατερίνα–Ευαγγελία Κυριάκου μετά την επιτυχία της εκδήλωσης και αναγνωρίζοντας την κοινωνική και εκπαιδευτική ανάγκη για την αποδοχή της διαφορετικότητας και της αναπηρίας έδωσαν υπόσχεση για παρόμοιες μελλοντικές εκδηλώσεις.

2
Οι αθλητές του goalball και του αθλητικού τμήματος φοιτητών με αναπηρία ΦΜΕΑ με τον διευθυντή του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου κο Χουλιάρα και την υπεύθυνη γυμνάστρια του τμήματος ΦΜΕΑ κα. Κυριάκου στην φώτο

3