Πραγματοποιήθηκε η ημερίδα με θέμα «Ημέρα Καριέρας Νοσηλευτικής Ε.Κ.Π.Α.»

Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 13 Απριλίου 2024 στο Αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης» στο Κεντρικό Κτίριο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30 – Προπύλαια) με πολύ μεγάλη συμμετοχή η υβριδική εκδήλωση του Τμήματος Νοσηλευτικής του Ε.Κ.Π.Α.: «Ημέρα Καριέρας» (Career day).

Στην εκδήλωση χαιρετισμό απηύθυναν ο Υπουργός Υγείας κ. Άδωνις Γεωργιάδης και ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας κ. Οδυσσέας-Ιωάννης Ζώρας εκπροσωπώντας τον Υπουργό Παιδείας, ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος, η Γενική Γραμματέας του Υπουργείου Υγείας κ. Λίλιαν Βιλδιρίδη, ο επικεφαλής του γραφείου του ΠΟΥ στην Ελλάδα Dr. Joao Breda, ο Αντιπρύτανης Διοικητικών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας, Καθηγητής κ. Ευστάθιος Ευσταθόπουλος, ο Κοσμήτορας Επιστημών Υγείας Καθηγητής κ. Εμμανουήλ Πικουλής, η Εκτελεστική Διευθύντρια Ε.Κ.Π.Α. κ. Ελένη Βασιλοπούλου, ο κ. Κυριακός Κενεβέζος, τ. υπουργός Παιδείας & Πολιτισμού Κύπρου, τ. Πρέσβης Κύπρου στην Ελλάδα, ο Διευθυντής ΓΕΕΘΑ/Β2 ταξίαρχος κ. Θωμάς Γερασίμου, ο Πρόεδρος ΕΛΙΔΕΚ Καθηγητής κ. Δημήτριος Βέργαδος, η Καθηγήτρια κ. Μαρία Γαζούλη εκ μέρους του ΚΕΣΥ, η Διοικητής της ΣΑΝ Σμήναρχος (Υ.Ν.) κ. Κυριακή Πελέκη και η Πρόεδρος ΕΣΝΕ Δρ. Ελένη Κυρίτση-Κουκουλάρη.

Στην εκδήλωση συντόνισε ο πρόεδρος του Τμήματος Καθηγητής κ. Παύλος Μυριανθέας και συμμετείχαν 42 φορείς του Δημόσιου και Ιδιωτικού τομέα όπως Νοσοκομεία, κλινικές και εργαστήρια αλλά και Φαρμακευτικές εταιρείας και άλλοι φορείς ή ΜΚΟ οι οποίοι ανέπτυξαν τις επαγγελματικές προοπτικές των Νοσηλευτών στον τομέα τους. Η εκδήλωση στέφθηκε με πολύ μεγάλη επιτυχία και το ραντεβού ανανεώθηκε για επόμενο χρόνο.

Η εκδήλωση μεταδόθηκε ζωντανά στο κανάλι YouTube του Ε.Κ.Π.Α.