Το Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών συνεργάζεται για δεύτερη χρονιά με το This is Athens City Festival του Δήμου Αθηναίων σε μια μεγάλη γιορτή που ξεδιπλώνεται στην πόλη της Αθήνας.

Συγκεκριμένα θα παρουσιαστούν στους χώρους του Μουσείου δύο μουσικές παραστάσεις και μία διεθνής λογοτεχνική συνάντηση.

Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:

14 Μαΐου 2024, Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών

Ανδρέας Πολυζωγόπουλος & Μαρία-Χριστίνα Χάρπερ: Into the Fairyland
Ώρα : 20:00

Ο Ανδρέας Πολυζωγόπουλος προσκαλεί την Μαρία-Χριστίνα Harper να ντύσουν με τις συνθέσεις και τους αυτοσχεδιασμούς τους τις αφηγήσεις της Ευγενίας Ρουμελιώτη για τα ξωτικά και τις νεράιδες που εμφανίζονταν στους αλαφροΐσκιωτους του τόπου της κάμποσα χρόνια πριν.Η Ευγενία Ρουμελιώτη, Βγενική ή Βγένω είναι η γιαγιά του Ανδρέα Πολυζωγόπουλου, την οποία πρωτοηχογράφησε όταν ήταν παιδί με ένα walkman και δανεικό μικρόφωνο. Θυμάται τη γιαγιά να του αφηγείται τις ιστορίες, άλλοτε με λάμπα πετρελαίου και άλλοτε μ’ ένα καντηλάκι, μιας και το σπίτι δεν είχε ρεύμα. Πριν μερικά χρόνια, με επαγγελματικό πλέον εξοπλισμό, κατέγραψε την Κυρά-Βγένω να ξαναζωντανεύει τις ιστορίες δίπλα στο τζάκι. Αφηγήσεις της γιαγιάς, όπως της τις μετέφεραν ο πατέρας της και άλλοι αλαφροΐσκιωτοι από το Σαμικό Ηλείας.

Ανδρέας Πολυζωγόπουλος: τρομπέτα, φλούγκελχορν, εφφέ,
Μαρία Χριστίνα Harper: άρπα, εφφέ,
Ευγενία Ρουμελιώτη: προηχογραφημένη αφήγηση.

17 Μαΐου 2024, Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών

Piano City Athens
Ώρα : 19:00 – 20:00 και 21:00 – 22:00

Το Piano City Athens συμμετέχει για μια ακόμη χρονιά στο This is Athens – City Festival και φέρνει μαζί του περισσότερες από 100 συναυλίες.Καταξιωμένοι καλλιτέχνες, ανερχόμενα αστέρια, αλλά και μαθητές πιάνου βρίσκονται στο επίκεντρο των εκδηλώσεων σκορπίζοντας χαρά και συγκίνηση στους κατοίκους και τους επισκέπτες της Αθήνας.

Ρεσιτάλ πιάνου | Στάθης Άννινος | Πιανιστικά πορτραίτα – πολυσυλλεκτικό πρόγραμμα | 19:00 – 20:00

Ο χαρισματικός μουσικός και  πιανίστας Στάθης Άννινος, μας προσκαλεί σε ένα πρωτότυπο πρόγραμμα για σόλο πιάνο, δημιουργώντας μια φανταστική ξενάγηση ανάμεσα σε ετερόκλητα, φαινομενικά, μουσικά “πορτρέτα” προσεγγίζοντας με τον δικό του προσωπικό τρόπο, μουσικές των Μ. Χατζιδάκι, Μ. Βαμβακάρη, Γ. Κωσταντινίδη, Beatles , E. Satie κ.α.

Ρεσιτάλ πιάνου | Θανάσης Παρμενίδης | 21:00 – 22:00

Ο Θανάσης Παρμενίδης θα παραδώσει ένα κονσέρτο εστιασμένο σε κομμάτια έντεχνα, κινηματογραφικά και κλασικής ποπ. Ρεπερτόριο εμπνευσμένο από κλασικές Ελληνικές και διεθνείς επιτυχίες. Ένας ιδιαίτερος και νοσταλγικός συνδυασμός.

Από το 2003 είναι Αρχιμουσικός της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του Δήμου Καβάλας. Υπό την διεύθυνση του η Φιλαρμονική Καβάλας έχει πραγματοποιήσει  αμέτρητες συναυλίες, μεταξύ άλλων στο Αρχαίο Θέατρο Φιλίππων, το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης και Αθηνών, αποσπώντας εξαιρετικές κριτικές. Το 2014 η Φιλαρμονική Καβάλας συνεργάστηκε υπό τη διεύθυνσή του, με τεράστια επιτυχία με την Ευανθία Ρεμπούτσια σε συναυλία στο Κάστρο της Καβάλας.

28 Μαΐου 2024, Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών

Ώρα: 19:00 – 20:30

Τα Athens Literary Salons, η επιτυχημένη σειρά συνομιλιών με διεθνείς λογοτεχνικές προσωπικότητες, επιστρέφει για ακόμα μια φορά στο This is Athens – City Festival.

Το καταξιωμένο Athens Insider συνεχίζει τη διοργάνωση των «Λογοτεχνικών Σαλονιών» του, με τη συμμετοχή συγγραφέων, που η πλοκή των βιβλίων τους εκτυλίσσεται στην Ελλάδα. Αστέρες τις παγκόσμιας λογοτεχνίας συνομιλούν με ένα δραστήριο και ανήσυχο κοινό, καταγράφοντας τάσεις, απόψεις και προβληματισμούς, σε μία από τις πιο ενδιαφέρουσες στιγμές του TiACF.

Το λογοτεχνικό πάνελ θα πραγματοποιηθεί στο Μουσείο του Πανεπιστημίου Αθηνών στην Πλάκα, όπου καταξιωμένοι συγγραφείς θα συζητήσουν για ένα ευρύ φάσμα θεμάτων όπως η ιστορία, η ποίηση και η ελληνική λαϊκή μουσική.

Ο Βρετανός συγγραφέας και οικολόγος, Julian Hoffman, θα συνομιλήσει με την καταξιωμένη συγγραφέα και ανθρωπολόγο, Sofka Zinovieff, στις 18:00, ενώ ο ποιητής και μεταφραστής, Joshua Barley, θα συνομιλήσει για την αιωνόβια προφορική παράδοση του ελληνικού λαϊκού τραγουδιού με τη βραβευμένη βιογράφο και επιμελήτρια, Ian Collins, στις 19:30.

Οι δύο συζητήσεις θα συνοδευτούν από μία εκδήλωση οινογευσίας – μια ευγενική προσφορά του Wines of Athens.

Οι θέσεις είναι περιορισμένες. Παρακαλούμε στείλτε email στο info@insider-magazine.gr για κράτηση θέσης.

H εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στα αγγλικά.

από έως
Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις