Με αφορμή την ημέρα κατά της Βίας στο Σχολικό Περιβάλλον (6η Μαρτίου), ο Δήμος Καλλιθέας με τη συνεργασία της Ελληνικής Εταιρείας Εφηβικής Ιατρικής (Ε.Ε.Ε.Ι.) και τη συμβολή του Π.Μ.Σ. “Στρατηγικές Αναπτυξιακής και Εφηβικής Υγείας” της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) και του Εθνικού Διαδημοτικού Δικτύου Υγιών Πόλεων και Προαγωγής Υγείας (Ε.Δ.Δ.Υ.Π.Π.Υ.) του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (Π.Ο.Υ.) διοργανώνει δύο εκδηλώσεις με βιωματικά εργαστήρια σχετικά με το σημαντικό αυτό θέμα που επηρεάζει την καθημερινότητα παιδιών, εφήβων και των οικογενειών τους στη χώρα μας. Θα συζητηθούν τα αίτια, οι επιπτώσεις και οι εκφράσεις βίας ανηλίκων στο φυσικό και διαδικτυακό κόσμο, θα παρουσιαστούν περιπτώσεις και το νομικό πλαίσιο, ενώ θα προταθούν τρόποι διαχείρισης, προγράμματα πρόληψης και ενδυνάμωσης, γονεϊκής λειτουργικότητας με στόχο τον περιορισμό του φαινομένου. Απευθύνεται σε ενδιαφερόμενους λειτουργούς υγείας, ανθρωπιστικών επιστημών, εκπαιδευτικούς και σε κηδεμόνες/γονείς που μπορεί να παραστούν διαζώσης ή διαδικτυακά.

20230308 222909
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις