Η Επιτροπή Ισότητας Φύλων και Καταπολέμησης των Διακρίσεων του ΕΚΠΑ σε συνεργασία με το Παρατηρητήριο για την Έμφυλη Ισότητα και την Επιτροπή Ισότητας Διαφορετικότητας και Συμπερίληψης της Ιατρικής Σχολής σας προσκαλούν σε ένα βιωματικό σεμινάριο στη θεματική «Φύλο και Σεξουαλική παρενόχληση».

Ημερομηνία: Κυριακή, 28 Μαΐου
Ώρες: 11.00 π.μ.- 19.00 μ.μ.
Χώρος: Μικρό Αμφιθέατρο του Αρεταιείου Νοσοκομείου
Βασιλίσσης Σοφίας 76, 11528, Αθήνα

Στόχος του σεμιναρίου είναι να εμπλουτίσει τις γνώσεις των φοιτητριών/τών σε θέματα που αφορούν το φύλο και τις έμφυλες ανισότητες, τη συναίνεση και τις υγιείς διαπροσωπικές σχέσεις, καθώς και να παρέχει εργαλεία για την αναγνώριση και την πρόληψη της σεξουαλικής παρενόχλησης στο χώρο του πανεπιστήμιου.

Το σεμινάριο απευθύνεται σε ολιγομελείς ομάδες φοιτητών/τριών (25 άτομα).

Το σεμινάριο διαρκεί 8 ώρες. Λόγω του βιωματικού του χαρακτήρα είναι απαραίτητη η συμμετοχή σε όλη τη διάρκεια του σεμιναρίου. Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή συμπληρώνοντας την παρακάτω φόρμα (η οποία θα κλείσει όταν συμπληρωθεί ο απαιτούμενος αριθμός ατόμων): https://forms.gle/u8xXbGqBM6xg31caA

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις