Το Εργαστήριο Ψυχογλωσσολογίας και Νευρογλωσσολογίας διοργάνωσε με επιτυχία συνέδριο με θέμα «Οφθαλμοκίνηση και Γλωσσική Επεξεργασία» στις 7 και 8 Δεκεμβρίου 2023 στη Βιβλιοθήκη της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Η οφθαλμοκίνηση, η επιστημονική μέθοδος καταγραφής και ανάλυσης των οφθαλμικών κινήσεων, αναδεικνύεται σε ένα από τα χαρακτηριστικότερα εργαλεία αξιολόγησης της αντιληπτικής συμπεριφοράς με ευρεία χρήση σε πολλούς τομείς της έρευνας. Στη γλωσσική έρευνα και την έρευνα της ανάγνωσης χρησιμοποιείται ως μη επεμβατική μέθοδος για τη διερεύνηση της γλωσσικής επεξεργασίας σε πραγματικό χρόνο (online language processing), καθώς προσφέρει υψηλή χρονική ανάλυση και ακρίβεια στην καταγραφή των δεδομένων. Επιπλέον, χρησιμοποιείται για διαγνωστικούς σκοπούς, σε πολλές νευροαναπτυξιακές και νευροεκφυλιστικές γλωσσικές διαταραχές.

Το συνέδριο «Οφθαλμοκίνηση και Γλωσσική Επεξεργασία» διοργανώθηκε στο πλαίσιο του ερευνητικού έργου «Γλωσσικές και γνωστικές στρατηγικές παρέμβασης στις γλωσσικές διαταραχές», το οποίο χρηματοδοτήθηκε από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας & Καινοτομίας, 2019-2023 (κωδικός έργου: ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ. – 2992) (Ε.Υ.: Σπυριδούλα Βαρλοκώστα). Στο συνέδριο παρουσιάστηκαν 11 προφορικές και 9 γραπτές ανακοινώσεις που έγιναν δεκτές μετά από κρίση, ενώ προσκεκλημένοι ομιλητές ήταν οι καθηγητές και οι καθηγήτριες:

• Manouilidou Christina (University of Ljubljana)
  • Papadopoulos Timothy (University of Cyprus)
  • Smyrnis Nikolaos (National and Kapodistrian University of Athens)
  • Tsapkini Kyrana (Johns Hopkins University)

Στην επιστημονική επιτροπή του συνεδρίου συμμετείχαν οι: Κατερίνα Δρακουλάκη, Μιχαέλα Νεραντζίνη, Ελένη Περιστέρη, Σπυριδούλα Βαρλοκώστα και στην οργανωτική επιτροπή οι: Αντωνία Μπόζνου, Αγγελική Ανδρικοπούλου, Δανάη Τσίνιβιτς, Κατερίνα Παντούλα.