PolyCIVIS | CIVIS Days 2024: Στρογγυλό τραπέζι «Αντιμετωπίζοντας την πολυκρίση στην Ευρώπη και την Αφρική» [25/09/2024]

Το Έργο PolyCIVIS: Confronting the Polycrisis in Europe and Africa (Jean Monnet Network on external policy: EU-Africa), με συμμετοχή του Ε.Κ.Π.Α., διοργανώνει την Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρες Ελλάδος 10:00-11:30 πμ το στρογγυλό τραπέζι «Αντιμετωπίζοντας την πολυκρίση στην Ευρώπη και την Αφρική». Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί δια ζώσης στο Paris Lodron University of Salzburg (Αυστρία) στο πλαίσιο των CIVIS Days 2024, και θα μεταδοθεί από διαδικτύου στο επίσημο κανάλι YouTube της Συμμαχίας CIVIS.

Το στρογγυλό τραπέζι επικεντρώνεται σε τοποθετήσεις για τους διαφορετικούς δρόμους ανίχνευσης και αντιμετώπισης των συνεπειών της πολυκρίσης στην Ευρώπη και στην Αφρική, με βάση την γνώση, την εμπειρία και τις καλές πρακτικές που συγκροτούνται και δίνουν δυνατότητες για νέες κατευθύνσεις διαπειθαρχικής και διαπεριοχικής συνεργασίας.

Η εκδήλωση περιλαμβάνει εισηγήσεις των Καθηγητών Ahmadou Aly Mbaye, Πρύτανη του Université Cheikh Anta Diop de Dakar (Σενεγάλη), Mucha Musemwa, Κοσμήτορα της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών του University of the Witwatersrand (Νότια Αφρική), Barnabas Nawangwe, Αντιπρύτανη του Makerere University (Ουγκάντα), Gudrun Zagel, Paris Lodron University of Salzburg (Αυστρία) και συζήτηση με το διά ζώσης και από διαδικτύου ακροατήριο. Τις εργασίες της εκδήλωσης θα συντονίσει η Καθηγήτρια Anne Weyembergh, (PolyCIVIS Project Director, Université libre de Bruxelles).

Facing the Polycrisis in Europe and Africa Event Photo

Το Ε.Κ.Π.Α., ως συντονιστής του Πακέτου Εργασίας 5 «Επικοινωνία & Διάχυση» του Έργου PolyCIVIS σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο του Sfax (Επιστημονικοί υπεύθυνοι Αναπληρωτής Καθηγητής Δημήτρης Γκούσκος και Καθηγήτρια Ines Ellouze), υποστηρίζει επικοινωνιακά τις εργασίες της εκδήλωσης, στην οποία και σας προσκαλούμε για την συμμετοχή σας.

Πρακτικές πληροφορίες

Στρογγυλό Τραπέζι “Facing Polycrisis in Europe and Africa”

Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2024, ώρες Ελλάδος 10:00-11:30 πμ, Paris Lodron University of Salzburg και διαδικτυακά

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην αγγλική γλώσσα. Για την παρακολούθησή της διαδικτυακά σας προσκαλούμε να συμπληρώσετε την σχετική φόρμα εγγραφής, https://airtable.com/appNi6KDXjrerxCco/pagJzB7otbDDD6kye/form.

Για περισσότερες πληροφορίες για το έργο PolyCIVIS και τις τρέχουσες δράσεις του, σας προσκαλούμε να επισκεφθείτε τον ιστοχώρο https://civis.eu/polycivis, καθώς και να εγγραφείτε ως συνδρομητές στο ενημερωτικό δελτίο του έργου, συμπληρώνοντας τη σχετική φόρμα.

Scheduled CIVIS Παρουσιάσεις