Την Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου έως και την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου πραγματοποιείται στην αίθουσα Οικονομίδου της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ, ένα ελληνογερμανικό συνέδριο σχετικά με “Fake news στην ελληνική αρχαιότητα”.

Οργανωτής αυτού του συνεδρίου από ελληνικής πλευράς είναι ο Καθηγητής Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας-Παπυρολογίας του Τμήματος Φιλολογίας του ΕΚΠΑ, Αμφιλόχιος Παπαθωμάς και από γερμανικής ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου του Trier Diego De Brasi και μεταδιδάκτορας του Πανεπιστημίου του Τρίαρ (και παλιός φοιτητής ΕΚΠΑ) Φάνης Τσιαμπόκαλος.

Το πρόγραμμα της επιστημονικής αυτής συνάντησης και άλλες χρήσιμες πληροφορίες υπάρχουν στην ιστοσελίδα: https://www.uni-trier.de/universitaet/fachbereiche-faecher/fachbereich-ii/faecher/klassische-philologie/tagungen-workshops-kolloquien/tagung-fake-news

Πρόκειται για το δεύτερο μέρος ενός δίδυμου συνεδρίου με το εν λόγω θέμα. Το πρώτο πραγματοποιήθηκε τον περασμένο Ιούνιο στη Γερμανία (Τρίαρ).

από έως
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις