Τελική Οδηγία του NICE στο Ηνωμένο Βασίλειο σχετικά με τη χρήση του icosapent ethyl (αιθυλεστέρας του εικοσιπεντανοϊκού οξέος)

Η Ελληνική Εταιρεία Αθηροσκλήρωσης σε ενημερωτικό δελτίο που απέστειλε ενημερώνει ότι το National Institute for Health and Care Excellence (NICE) στο Ηνωμένο Βασίλειο εξέδωσε τελική οδηγία που συνιστά το icosapent ethyl για αποζημίωση και χρήση στο Εθνικό Σύστημα Υγείας (National Health Service, NHS).

Η χρήση του icosapent ethyl οδηγεί στη μείωση του κινδύνου για μείζονα καρδιαγγειακά επεισόδια σε ασθενείς με εγκατεστημένη καρδιαγγειακή νόσο που λαμβάνουν ήδη στατίνη και έχουν LDL-C 40-100 mg/dL, αλλά τα τριγλυκερίδια είναι αυξημένα (≥150 mg/dL)

Έτσι, το icosapent ethyl συνιστάται ως επιλογή για τη μείωση του κινδύνου καρδιαγγειακών επεισοδίων σε ενήλικες, εάν έχουν υψηλό κίνδυνο καρδιαγγειακών επεισοδίων και αυξημένα τριγλυκερίδια νηστείας (³150 mg/dL) ενώ λαμβάνουν στατίνη, εάν έχουν επιπρόσθετα:
• εγκατεστημένη καρδιαγγειακή νόσο (δευτερογενής πρόληψη), που ορίζεται ως ιστορικό οποιουδήποτε από τα ακόλουθα:
– οξύ στεφανιαίο σύνδρομο (όπως έμφραγμα του μυοκαρδίου ή ασταθής στηθάγχη που χρειάζεται νοσηλεία)
– στεφανιαία ή άλλου είδους αρτηριακή επαναγγείωση
– στεφανιαία νόσο
– ισχαιμικό αγγειακό εγκεφαλικό επεισόδιο
– περιφερική αρτηριακή νόσο και
• επίπεδα LDL-C 40-100 mg/dL.

Γιατί η επιτροπή έκανε αυτές τις συστάσεις
Επί του παρόντος δεν υπάρχουν θεραπευτικές επιλογές για τη μείωση του κινδύνου καρδιαγγειακών συμβαμάτων σε άτομα που λαμβάνουν στατίνη και έχουν ρυθμισμένα επίπεδα LDL-C αλλά αυξημένες τιμές τριγλυκεριδίων. Το icosapent ethyl έχει αδειοδοτηθεί για άτομα που λαμβάνουν στατίνη και έχουν αυξημένα τριγλυκερίδια και υψηλό κίνδυνο καρδιαγγειακών επεισοδίων, και που έχουν είτε:

1. εγκατεστημένη καρδιαγγειακή νόσο (δευτερογενής πρόληψη), ή
  2. διαβήτη και τουλάχιστον έναν ακόμη παράγοντα καρδιαγγειακού κινδύνου (πρωτογενής πρόληψη).

Το φάρμακο δεν είναι πιθανό να είναι οικονομικά αποδοτικό για την πρωτογενή πρόληψη, επομένως δεν συνιστάται για αυτήν. Ωστόσο, το πιθανότερο είναι ότι οι εκτιμήσεις κόστους-αποτελεσματικότητας για τη δευτερογενή πρόληψη είναι εντός εκείνων που η NICE συνήθως θεωρεί αποδεκτή χρήση των πόρων του NHS. Έτσι, το icosapent ethyl συνιστάται για δευτερογενή πρόληψη στον πληθυσμό που αναφέρθηκε.

1. https://www.nice.org.uk/guidance/TA805/chapter/1-Recommendation

Επιμέλεια:
Χ. Μπουτάρη
(Ειδικός Παθολόγος, Ιπποκράτειο Γ. Ν. Θεσσαλονίκης)

Φ. Μπάρκας
(Επικουρικός Επιμελητής Παθολογίας,
Β’ Παθολογική Κλινική Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Ιωαννίνων)

Γ. Αναστασίου
(Υποψήφια Διδάκτωρ Ιατρικού Τμήματος Παν/μιου Ιωαννίνων, Ειδικευόμενη Ιατρός Παθολογίας, Β’ Παθολογική Κλινική Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Ιωαννίνων)