1η Συνάντηση Εργασίας του Διεπιστημονικού Εργαστηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής «Γλωσσολογία και Διδασκαλία της Γραμματικής»

Picture12

Η 1η Συνάντηση Εργασίας του νεοσύστατου Διεπιστημονικού Εργαστηρίου «Γλωσσολογία και Διδασκαλία της Γραμματικής» της Φιλοσοφικής Σχολής πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία την Παρασκευή 29 Μαρτίου στο Αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής.

Την έναρξη των εργασιών της Συνάντησης κήρυξε ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής, Καθηγητής κ. Δημήτριος Δρόσος, ενώ θερμό χαιρετισμό απηύθυνε ο Πρόεδρος του Διδασκαλείου Νέας Ελληνικής Γλώσσας, Καθηγητής κ. Δημήτριος Καραδήμας.

glosso1
glosso2

Στην πρόσκληση συνεργασίας του Εργαστηρίου ανταποκρίθηκαν με έμπρακτο ενδιαφέρον συνάδελφοι γλωσσολόγοι από το Ε.Κ.Π.Α., οι οποίοι εισηγήθηκαν ερευνητικά έργα, προγράμματα και πρωτότυπες ερευνητικές προτάσεις σε επιστημονικά θέματα, συναφή με το αντικείμενο και τα ερευνητικά πεδία του Εργαστηρίου.

Το Πρόγραμμα περιελάμβανε τα ακόλουθα θέματα με τις αντίστοιχες εισηγήτριες και εισηγητές: Γλωσσολογία στην Εκπαίδευση (Σ. Βαρλοκώστα & Ε. Βλάχου), Γλωσσολογικές Θεωρίες και Διδασκαλία της Γραμματικής (Μ. Γεωργιαφέντης & Α. Τσόκογλου), Γλωσσική Κατάκτηση/Εκμάθηση και Διδασκαλία της Γραμματικής (Δ. Βηδενμάιερ, Ε. Βώβου, Κ. Κανελλά & Ρ. Χρουσαλά), Γλωσσολογία και Διδασκαλία της Γραμματικής στην Πρωτοβάθμια και στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (E. Μαγουλά & Α. Μιχάλης), Νέα Κειμενικότητα, Ψηφιακότητα και Διδασκαλία της Γραμματικής (Μπ. Μητσικοπούλου), Ψηφιακά μέσα και Διδασκαλία της Γραμματικής (Ου. Βοσκάκη), Διαμεσολάβηση και Διδασκαλία της Γραμματικής (Α. Κοντομήτρου), Διδασκαλία των γλωσσικών μαθημάτων σε παιδιά με νευροαναπτυξιακές διαταραχές (Φ. Αντωνίου, Σ. Βαρλοκώστα, Α. Γενά, Ε. Κυρίτση, Φ. Πολυχρόνη, Α. Ράλλη & Α. Στεφανάκη), Διδασκαλία της Γραμματικής της Ελληνικής ως ξένης γλώσσας (Α. Μαγγανά), Συγκριτική Γλωσσολογία και Διδασκαλία της Γραμματικής (Μ. Γεωργιαφέντης & Α. Τσόκογλου).

glosso3
glosso4
glosso5
glosso6
glosso7

Στις εργασίες της Συνάντησης συμμετείχε πλήθος συναδέλφων γλωσσολόγων διαφόρων ειδικοτήτων του Ε.Κ.Π.Α., μεταπτυχιακοί φοιτητές, μεταπτυχιακές φοιτήτριες και υποψήφιοι/ες διδάκτορες και εκπαιδευτικοί, ανάμεσα στους οποίους αναπτύχθηκε γόνιμος και εποικοδομητικός διάλογος.

Οι εργασίες της Συνάντησης ολοκληρώθηκαν με τη διατύπωση συγκεκριμένων προτάσεων για τη διεύρυνση συνεργασιών και την ανάληψη πρωτοβουλιών από πλευράς του Εργαστηρίου για την ανάπτυξη περαιτέρω δραστηριοτήτων.

glosso8
glosso9