ΕΚΠΑ: ποδοσφαιρικός αγώνας του ΠΜΣ «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών» της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ με την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου Ατόμων με Ακρωτηριασμό – Amputee Football Hellas για την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας

Με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Αναπηρίας στις 3 Δεκεμβρίου, το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών» της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) διοργάνωσε μια σημαντική εκδήλωση με στόχο την προώθηση της συμμετοχικότητας και την ευαισθητοποίηση σχετικά με τις ικανότητες των ατόμων με αναπηρία.

IMG 0007

Την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε ένας φιλανθρωπικός ποδοσφαιρικός αγώνας στο Arena Club Marousi, ανάμεσα στην ομάδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου Ατόμων με Ακρωτηριασμό – Amputee Football Hellas και ομάδα φοιτητών και αποφοίτων του ΠΜΣ «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών» της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ.

Εκ μέρους των Πρυτανικών Αρχών, του Συμβουλίου Διοίκησης και της Συγκλήτου του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών παρέστη ο Πρύτανης, καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος, τονίζοντας το γεγονός ότι το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών είχε και έχει πάντα σε πρώτη προτεραιότητα την ισότιμη πρόσβαση των φοιτητών και φοιτητριών με διαφορετικές ικανότητες και απαιτήσεις, χωρίς διακρίσεις. Εφαρμόζοντας, μάλιστα, αυτές τις αρχές, το ΕΚΠΑ ίδρυσε και λειτουργεί ήδη από το 2006 τη  Μονάδα Προσβασιμότητας  με πολυετή και πρωτοποριακή ήδη δράση και προσφορά.

Σύμφωνα με τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας Καθηγητή κ. Εμμανουήλ Πικουλή, Διευθυντή του ΠΜΣ «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών», «είμαστε ενθουσιασμένοι που διοργανώσαμε αυτόν τον ξεχωριστό ποδοσφαιρικό αγώνα σε συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου Ατόμων με Ακρωτηριασμό – Amputee Football Hellas, στο πλαίσιο της δέσμευσής μας για την προώθηση της συμμετοχικότητας και την ανάδειξη των δυνατοτήτων των ατόμων με αναπηρία. Η εκδήλωση αυτή ευθυγραμμίζεται με την αφοσίωσή μας στην προώθηση της παγκόσμιας υγείας και της ιατρικής καταστροφών, ενώ παράλληλα τονίζει τη σημασία της υιοθέτησης της διαφορετικότητας σε όλες της τις μορφές».

Η εκδήλωση ανέδειξε τη δύναμη, την ανθεκτικότητα και τις εξαιρετικές ικανότητες των αθλητών που έχουν ξεπεράσει τις σωματικές προκλήσεις. Ο αγώνας πέτυχε, μεταξύ άλλων να καταρρίψει τα στερεότυπα που περιβάλλουν την αναπηρία, ενθαρρύνοντας μια κοινωνία που θα είναι πιο συμμετοχική και κατανοητή μέσα από την δύναμη του αθλητισμού που υπερβαίνει τα σωματικά εμπόδια.