Δωρεάν διαδικτυακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα για παιδιά 4 έως 7 ετών στο Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών [20 & 27/12/21]

Ελάτε να ανακαλύψουμε το μουσείο, με βοηθό τα θαυμαστά και πολύτιμα όργανα του ανθρώπου: τα χέρια! Τα χέρια μας εξερευνούν τα αγαπημένα μας αντικείμενα αλλά μπορούν να προστατέψουν και την… “ψυχή” τους.

“Μιλούν” πολλές γλώσσες και μεταμορφώνονται στον αγαπημένο μας Άγιο Βασίλη! Μα πώς τα καταφέρνουν όλα αυτά;;; Από απόσταση – αλλά μαζί! – θα ταξιδέψουμε στον κόσμο της αφής. Θα εξοικειωθούμε με τα εργαλεία των οδοντιάτρων και των φαρμακοποιών στα παλιά τα χρόνια και με τους κανόνες χειρισμού των αντικειμένων.

Σας περιμένουμε να παίξουμε παντομίμα, κουκλοθέατρο και να κατασκευάσουμε τη δική μας κούκλα στις 20 & 27 Δεκεμβρίου (17:00-18:30) στο Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (Θόλου 5, Πλάκα).

Για κρατήσεις για τη ζωντανή διαδικτυακή σύνδεση & περισσότερες πληροφορίες, καλέστε στα τηλέφωνα του μουσείου (τηλ.: 210 3689506 & 210 3689502-5).

Μην ξεχάσετε να έχετε μαζί σας έναν μαρκαδόρο σε σκούρο χρώμα, ένα αγαπημένο σας αντικείμενο, ένα φύλλο χαρτί και ένα κομμάτι πλαστελίνη ή ζυμάρι – όσοι θα θέλατε να κατασκευάσετε τη δική σας κούκλαπαρακαλούμε ενημερώστε μας τηλεφωνικά για να σας αποστείλουμε τις σχετικές οδηγίες.

Scheduled Παρουσιάσεις