Τελετή αναγόρευσης του Καθηγητή Πληροφορικής του Saarland University Gerhard Weikum σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ [12/01/24]

Την Παρασκευή 12 Ιανουαρίου 2024 και ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), θα αναγορευθεί Επίτιμος Διδάκτορας του Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών της Σχολής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών ο κ. Gerhard Weikum, επιστημονικός διευθυντής του Ινστιτούτου Πληροφορικής Max Planck (Saarbrucken, Γερμανία) και Καθηγητής Πληροφορικής στο Saarland University, Γερμανία.

Πρόγραμμα εκδήλωσης
Προσφώνηση από την Αντιπρύτανι Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας του ΕΚΠΑ, Καθηγήτρια Σοφία Παπαϊωάννου.

Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου από τον Καθηγητή του Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Εμμανουήλ Κουμπαράκη.

Αναγόρευση του τιμωμένου:

• Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από τoν Πρόεδρο του Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Καθηγητή κ. Δημήτριο Γουνόπουλο.
  • Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής από τον Κοσμήτορα της Σχολής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή κ. Ιωάννη Εμμανουήλ.

Ομιλία του τιμωμένου Καθηγητή κ. Gerhard Weikum, με τίτλο «Adventures in Data, Knowledge and Language».

Παρακολουθείστε την εκδήλωση:

Scheduled Θετικές Επιστήμες και Τεχνολογία Παρουσιάσεις Τελετές Επίτιμων Διδακτόρων