15 φοιτητές από το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης ΕΚΠΑ στους πρώτους φοιτητές που αποφοίτησαν το EUROSUD

H αποφοίτηση των πρώτων φοιτητών (ομάδα του 2019-2021) του Erasmus Mundus «International Master in South European Studies (EUROSUD)» είναι πλέον γεγονός. To «Eurosud» αποτελεί το πρώτο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών διεθνώς που εστιάζει στη Νότια Ευρώπη ως σύνολο. Το διεπιστημονικό Πρόγραμμα προσφέρει εξειδικευμένες γνώσεις για την περιοχή με ταυτόχρονη κατάρτιση στις μεθοδολογίες των κοινωνικών επιστημών.

eurosud

Από τους 23 νέους αποφοίτους του «EUROSUD», οι 15 σπούδασαν στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ, είτε κατά το πρώτο είτε κατά το δεύτερο έτος των σπουδών τους. Το Πρόγραμμα προσελκύει αριστούχους φοιτητές από όλο τον κόσμο και οι νέοι απόφοιτοι του ΕΚΠΑ προέρχονταν από 13 χώρες και συγκεκριμένα από Αίγυπτο, Βραζιλία, Ελλάδα, ΗΠΑ, Ιταλία, Καζακστάν, Κολομβία, Μαυροβούνιο, Νέα Ζηλανδία, Ουζμπεκιστάν, Ρωσία, Τουρκία, και Χιλή.

EUROSUD group photo 1
Η πρώτη ομάδα φοιτητών του EUROSUD (2019-2020)

Το «International Master in South European Studies» δημιουργήθηκε ως Κοινό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus Mundus της Ευρωπαϊκής Ένωσης και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Δημιουργοί του είναι έξι ευρωπαϊκά πανεπιστήμια από την Ελλάδα, την Ισπανία, την Ιταλία, τη Γαλλία, την Πορτογαλία και το Ηνωμένο Βασίλειο, με συντονιστικό φορέα το Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης.

‘Οπως σε όλα τα Προγράμματα Erasmus Mundus, η διεθνής κινητικότητα των φοιτητών αποτελεί ένα κεντρικό στοιχείο της οργάνωσής του. Κάθε φοιτητής του Προγράμματος «Eurosud» σπουδάζει σε τρεις διαφορετικές χώρες. Το πρώτο εξάμηνο, στο Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης, είναι κοινό για όλους τους φοιτητές. Εν συνεχεία, οι δυνατότητες επιλογής για το δεύτερο εξάμηνο είναι ανάμεσα στο ΕΚΠΑ και το Universidad  Autonoma  de  Madrid  (UAM) (Ισπανία) και για το δεύτερο έτος σπουδών ανάμεσα στο ΕΚΠΑ, τo UΑM, to Libera Università Internazionale degli Studi Sociali Guido Carli – LUISS (Ιταλία) και το Aix-Marseille Université (Γαλλία). Οι φοιτητές συμμετέχουν επίσης σε Χειμερινή Σχολή στο Universidade de Lisboa (Πορτογαλία). Στο ΕΚΠΑ οι φοιτητές παρακολουθούν τα μαθήματα του ΠΜΣ «Σπουδές Νοτιοανατολικής Ευρώπης: Πολιτική, Ιστορία, Οικονομία», του πρώτου αγγλόφωνου προγράμματος σπουδών στο ΕΚΠΑ που λειτουργεί από το 1999.

Cutting the vasilopitta Feb 2020
Παλαιότερη εκδήλωση (προ-πανδημίας) με τους πρώτους 10 φοιτητές του EUROSUD που σπούσασαν στην Αθήνα

Το Κοινό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «EUROSUD» διοικείται από Επιτροπή εκπροσώπων των έξι Πανεπιστημίων. Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών εκπροσωπείται από τη Συντονίστρια του «EUROSUD» στην Ελλάδα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Σουζάννα Βέρνυ.