Επιστημονική Ημερίδα με θέμα «Ελλάδα και Διάστημα» του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του Ε.Κ.Π.Α. [23/02/2024]

Το Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και το Εργαστήριο Γεωπολιτισμικών Αναλύσεων Ευρύτερης Μέσης Ανατολής και Τουρκίας, διοργανώνουν Επιστημονική Ημερίδα η οποία θα διεξαχθεί στις 23 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 18:00 – 20:30 στην αίθουσα «Ιωάννης Καποδίστριας» του Πολεμικού Μουσείου της Αθήνας (Βασ. Σοφίας & Ριζάρη 2-4) με θέμα «Ελλάδα και Διάστημα».

• 18.00-18.15
    Ελένη Σελλά, Καθηγήτρια. Πρόεδρος του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών (Τ.Σ.Σ.Α.Σ.) του Ε.Κ.Π.Α.,
    Ιωάννης Μάζης, Ομότιμος Καθηγητής του Ε.Κ.Π.Α. Ιδρυτής του Π.Μ.Σ. Γεωπολιτικής και του Εργαστηρίου Γεωπολιτισμικών Αναλύσεων Τ.Σ.Σ.Α.Σ.,
    Δρ Σταμάτιος Κριμιζής, Πρόεδρος της Ακαδημίας Αθηνών,
    Δρ Νίκος Σέργης, Διευθύνων Σύμβουλος του Ελληνικού Κέντρου Διαστήματος (ΕΛ.ΚΕ.Δ.).
  • 18.15-19.10: Εισηγήσεις.
    Γεωπολιτικό – Νομικό Πλαίσιο
    Συντονιστής: Γεώργιος Σγούρος, Επίκουρος Καθηγητής Τ.Σ.Σ.Α.Σ. – Ε.Κ.Π.Α.
  • 18.15-18.30: Δρ Διονύσιος Τόμπρος, Διδάσκων, Τ.Σ.Σ.Α.Σ. – Ε.Κ.Π.Α. “Διάστημα: Το νέο πεδίο επιχειρήσεων. Η γεωπολιτική διάσταση για την Ελλάδα”.
  • 18.30-18.45: Γεώργιος Κυριακόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Ε.Κ.Π.Α. “Η συμβολή της Ελλάδας στη διεθνή συνεργασία για την ανάπτυξη του Δικαίου του Διαστήματος”.
  • 18.45-19.00: Διονύσιος Μουζάκης, Καθηγητής, Στρατιωτική Σχολή Ευλπίδων, “Η προσαρμογή των Ενόπλων Δυνάμεων στο νέο δόγμα επιχειρήσεων – Αξιοποίηση σε στρατηγικό επίπεδο των δορυφορικών συστημάτων”.
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες