Διεθνές συνέδριο από το Tμήμα Κοινωνιολογίας με τίτλο “Henri Lefebvre. A project of Critical Social Theory” [6-7/6/22, 10:30 στο Αμφιθέατρο “Ιωάννης Δρακόπουλος”]

Το Τμήμα Κοινωνιολογίας της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του ΕΚΠΑ  διοργανώνει στις 6 και 7 Ιουνίου στο Αμφιθέατρο “ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ” Διεθνές Συνέδριο με τίτλο “Henri Lefebvre. A project of Critical Social Theory”. Αποτελεί το πρώτο συνέδριο που διοργανώνει το Τμήμα Κοινωνιολογίας του ΕΚΠΑ και είναι αφιερωμένο στον Γάλλο καθηγητή Κοινωνιολογίας στο Πανεπιστήμιο της Nanterre, Henri Lefebvre (1901-1991), ο οποίος ανανέωσε καθοριστικά την κριτική κοινωνική θεωρία σε μία σειρά από τομείς: κοινωνική και πολιτική φιλοσοφία, γεωγραφία, κοινωνιολογία της πόλης, κοινωνιολογία της καθημερινότητας και του οποίου το έργο ασκεί σημαντική επιρροή μέχρι και τις ημέρες μας.

Το συνέδριο, το πρώτο στην Ελλάδα αφιερωμένο στο Γάλλο κοινωνικό στοχαστή, συγκεντρώνει καταξιωμένους μελετητές του έργου του από όλο τον κόσμο (Ελβετία, Γαλλία, Ιταλία, Καναδάς, Αυστραλία), αλλά και από την Ελλάδα (εκτός από το ΕΚΠΑ, από το ΕΜΠ, το Πάντειο, το Δημοκρίτειο, τη Σχολή Καλών Τεχνών). Οι θεματικές των πάνελ περιλαμβάνουν ζητήματα κοινωνικής θεωρίας, πολιτικής φιλοσοφίας, δικαίου, γεωγραφίας και χωρικών διαχωρισμών. Ειδικότερα, θα αναπτυχθούν μεταξύ άλλων οπτικές που αφορούν την ιδεολογία, την πόλη και την  παραγωγή του χώρου, την ουτοπία και τα κοινά, τη δημοκρατία και τους σωματικούς ρυθμούς (ρυθμανάλυση).

Το συνέδριο είναι υβριδικής μορφής (ομιλητές στο Αμφιθέατρο Δρακόπουλου, αλλά και από το Internet), ενώ θα προβληθεί ζωντανά και στο σύνδεσμο:

Χαιρετισμούς θα απευθύνουν ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου, Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος και ο Κοσμήτορας της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, Καθηγητής Νικόλαος Ηρειώτης.

Poster conference
Αφίσα
από έως
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις