Τιμητική διάκριση για τον Καθηγητή Αιματολογίας του ΕΚΠΑ Ευάγγελο Τέρπο: ερευνητής με τον μεγαλύτερο αριθμό βιβλιογραφικών αναφορών από μια δημοσίευση στο American Journal of Hematology τη διετία 2019-2020

terpos

Κατά τη διάρκεια του Ετήσιου Συνεδρίου της Αμερικανικής Αιματολογικής Εταιρείας (American Society of Hematology), στη Νέα Ορλεάνη την 11/12/2022, ο Καθηγητής Θεραπευτικής-Αιματολογίας του ΕΚΠΑ Ευάγγελος Τέρπος τιμήθηκε από τον εκδότη του περιοδικού American  Journal of Hematology, Carlo Brugnara (Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής του Harvard), με τη διάκριση του ερευνητή με τον μεγαλύτερο αριθμό βιβλιογραφικών αναφορών από μια δημοσίευση τη διετία 2019-2020.

Το άρθρο του Καθηγητή Ευάγγελου Τέρπου με τίτλο «Hematological findings and complications of COVID-19», δημοσιεύθηκε στο περιοδικό τον Ιούλιο του 2020 και έλαβε 313 βιβλιογραφικές αναφορές μέχρι το τέλος του 2020. Ο αριθμός αυτός ήταν ο μεγαλύτερος αριθμός βιβλιογραφικών αναφορών από οποιαδήποτε άλλη δημοσίευση του περιοδικού για τη διετία 2019-2020, αν και συγκεντρώθηκε μόνο σε διάστημα 6 μηνών από τη δημοσίευσή του. Το άρθρο περιγράφει τις αιματολογικές διαταραχές και επιπλοκές της COVID-19, ήταν από τα πρώτα της κατηγορίας του, και συνέβαλε στην άνοδο του Impact Factor του περιοδικού κατά 2 περίπου μονάδες, από τις 3 συνολικά μονάδες ανόδου που πέτυχε το περιοδικό σε σχέση με τον IF του 2020 (IF 2020: 10,047 και IF 2021: 13,268). Έτσι το περιοδικό κατατάχθηκε στην 6η θέση στην κατηγορία της Αιματολογίας για το 2021.

Τη δημοσίευση συνυπογράφουν επίσης οι Καθηγητές του ΕΚΠΑ Ευστάθιος Καστρίτης, Μαριάννα Πολίτου, Θεοδώρα Ψαλτοπούλου και ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ Θάνος Δημόπουλος, ο Ιωάννης Ντάνασης Σταθόπουλος (Επιστημονικός Συνεργάτης της Θεραπευτικής Κλινικής του ΕΚΠΑ), ο Θεόδωρος Σεργεντάνης (Επίκουρος Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Δ. Αττικής) και οι Καθηγητές του Πανεπιστημίου της Σορβόννης Γρηγόρης Γεροτζιάφας και Ismail Elalamy.

Το άρθρο έχει λάβει μέχρι σήμερα 948 βιβλιογραφικές αναφορές από το ISI/Web of Knowledge: 313 αναφορές το 2020, 421 το 2021 και 214 το 2022. Ο συνολικός αριθμός βιβλιογραφικών αναφορών που έχει λάβει από το Google Scholar μέχρι σήμερα είναι 1628.

O Καθηγητής Ευάγγελος Τέρπος έγινε και μέλος του Editorial Board του περιοδικού αυτού, ενώ είναι και Associate Editor για τις πλασματοκυτταρικές δυσκρασίες και την COVID-19 στο περιοδικό Hemasphere (επίσημο περιοδικό της Ευρωπαϊκής Αιματολογικής Εταιρείας) από το 2017.