Τελετή Αναγόρευσης της Ομότιμης Καθηγήτριας του ΕΚΠΑ, Νότας Κούρου, σε Επίτιμη Διδάκτορα της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κύπρου [4/10/22]

Την Τρίτη 4 Οκτωβρίου 2022 και ώρα 19:00 στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Κύπρου (Καλλιπόλεως 75), θα πραγματοποιηθεί η Τελετή Αναγόρευσης της Ομότιμης Καθηγήτριας του ΕΚΠΑ, Νότας Κούρου, σε Επίτιμη Διδάκτορα της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κύπρου.

Πρόσκληση

Η Φιλοσοφική Σχολή, η Σύγκλητος και το Συμβούλιο του Πανεπιστημίου Κύπρου έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν στην Τελετή Αναγόρευσης της Ομότιμης Καθηγήτριας ΝΟΤΑΣ ΚΟΥΡΟΥ σε Επίτιμη Διδάκτορα της Φιλοσοφικής Σχολής την Τρίτη, 4 Οκτωβρίου και ώρα 19:00 στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Κύπρου (Καλλιπόλεως 75).
Ώρα προσέλευσης: μέχρι 18:45. Η εκδήλωση είναι ανοικτή για το κοινό. Δηλώστε συμμετοχή στο http://www.ucy.ac.cy/ucyevents μέχρι τις 3 Οκτωβρίου 2022.
Πληροφορίες στο τηλ. 22894347

Πρόγραμμα Τελετής

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητή Τάσο Χριστοφίδη
•Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας της τιμωμένης από τον Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Ερευνητική Μονάδα Αρχαιολογίας, Γιώργο Παπασάββα
•Αναγόρευση
-Ανάγνωση του Ψηφίσματος από τον Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής, Καθηγητή Martin Hinterberger
-Περιένδυση της τιμωμένης με την τήβεννο του Πανεπιστημίου Κύπρου από τον Πρύτανη
•Αντιφώνηση της τιμωμένης και παρουσίαση ομιλίας με τίτλο ΘΡΟΝΟΙ ΑΣΤΑΡΤΗΣ: Εμπορικά δίκτυα, διαπολιτισμικές σχέσεις και θρησκευτικές συνάφειες.

Θα ακολουθήσει δεξίωση

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις