Τιμητική Πρόσκληση Συμμετοχής για το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του ΕΚΠΑ στο ‘Transparency in Shipping and Bunkering Forum’ – London International Shipping Week (LISW) 2023

Τιμητική Πρόσκληση Συμμετοχής

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών,  έχει την τιμή να συμμετέχει στο διεθνές Forum ΄Transparency in Shipping and Bunkering’ που πραγματοποιείται στο Λονδίνο (11 Σεπτεμβρίου 2023), υπό την αιγίδα της κορυφαίας νομικής εταιρίας Norton Rose Fulbright, στα πλαίσια μίας από τις μεγαλύτερες Ναυτιλιακές Εκθέσεις παγκοσμίως, της London International Shipping Week (LISW) 2023.

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του ΕΚΠΑ, συγκεκριμένα, σε συνεργασία με το Maritime Studies Dpt., Plymouth Business School, University of Plymouth, έχει προσκληθεί να παρουσιάσει στο διεθνές ναυτιλιακό forum ‘London International Shipping Week’ την πρωτοποριακή έρευνα του με θέμα Indexing and Measuring ESG Impact on Maritime Business, που αναπτύσσει συστηματικά κατά την τελευταία τριετία, εστιάζοντας σε μία από τις πλέον κρίσιμες προτεραιότητες της ναυτιλιακής βιομηχανίας, που αφορά στην κλιματική αλλαγή, την περιβαλλοντική προστασία και την βιωσιμότητα.

Ερευνητική Ομάδα

Η Ερευνητική Ομάδα αποτελείται από τον Καθηγητή Θεόδωρο Συριόπουλο, Πρόεδρο του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, τον Επίκουρο Καθηγητή του Τμήματος Μιχάλη Τσατσαρώνη, την υποψήφια Διδάκτορα του Τμήματος Γεωργία Μπούρα και τον Ερευνητικό Συνεταίρο, Καθηγητή Σταύρο Καραμπερίδη, Head, Maritime Transport Research Group, Plymouth Business School.

Μια σειρά από νέους και επερχόμενους περιβαλλοντικούς κανονισμούς, σε επίπεδο International Maritime Organization (ΙΜΟ) και Ευρωπαϊκής Ένωσης, στοχεύοντας στην επιτακτική προτεραιότητα δραστικής εξάλειψης των περιβαλλοντικών συνεπειών στη ναυτιλία εξαιτίας των εκπομπών CO2, καθώς και οι διεθνείς απαιτήσεις συμμόρφωσης, με την επίσημη αναφορά και δημοσιοποίηση των ορθών πρακτικών ESG (Environmental-Social-Governance) που προωθούν οι εταιρίες του ευρύτερου ναυτιλιακού cluster, έχουν ενισχύσει το ενδιαφέρον των εμπλεκόμενων συμμετεχόντων για την υιοθέτηση κανόνων διαφάνειας τόσο στη ναυτιλιακή βιομηχανία όσο και στις βιομηχανίες καυσίμων και ενέργειας.

Αντικείμενο Μελέτης

Σε αυτό το εξαιρετικά ρευστό επιχειρηματικό περιβάλλον στη ναυτιλία, η Ερευνητική Ομάδα του ΕΚΠΑ και του Plymouth αναμένεται να συμβάλει ουσιαστικά στους ευρύτερους προβληματισμούς ενός διεθνούς panel με εκλεκτούς Συνομιλητές, όπως η BIMCO, Sustainable Shipping Initiative, West P&I Club, Poseidon Principles Initiative, μεταξύ άλλων, με την παρουσίαση των αποτελεσμάτων της πρωτότυπης και πρωτοποριακής εμπειρικής μελέτης, παρέχοντας ένα ολοκληρωμένο πλαίσιο αναφοράς και σύγχρονες προσεγγίσεις ποσοτικοποιημένης μέτρησης των στρατηγικών ESG στη ναυτιλία και των συνεπειών τους.

Το προτεινόμενο μεθοδολογικό πλαίσιο και ο δείκτης αποτίμησης των στρατηγικών ESG λαμβάνει υπόψη τις ιδιαιτερότητες της ναυτιλιακής αγοράς και ενσωματώνει τις αξιολογικές κρίσεις που κατέθεσαν κορυφαίοι ναυτιλιακοί εμπειρογνώμονες για κρίσιμους μηχανισμούς αναφοράς ESG στη ναυτιλία. Η μελέτη προσφέρει μία ολοκληρωμένη προσέγγιση αναφοράς και αποτίμησης των πρακτικών ESG και της βιωσιμότητας, καθιστώντας εφικτή τη σύγκριση και διαφάνεια μεταξύ ναυτιλιακών εταιριών και παρέχοντας ένα ισχυρό σύγχρονο εργαλείο διαμόρφωσης στρατηγικών διοίκησης για όλα τα εμπλεκόμενα μέρη της ναυτιλιακής αγοράς (ναυτιλιακές εταιρίες, ναυλωτές, χρηματοδότες, εταιρίες καυσίμων κ.α.).

Η Διεθνής Ναυτιλιακή Έκθεση LISW

Η LISW23 διοργανώνεται από το Shipping Innovation μαζί με τα Department for Transport, British Ports Association, Baltic Exchange of London, Maritime London, Maritime UK, Society of Maritime Industries, UK Chamber of Shipping και UK Major Ports Group.

Η Διεθνής Εβδομάδα Ναυτιλίας του Λονδίνου (LISW) είναι αναμφίβολα ένα από τα σημαντικότερα διεθνή ναυτιλιακά γεγονότα ετησίως. Έχοντας αναπτυχθεί σταθερά και ταχέως από την έναρξή της (Σεπτέμβριο 2013), συμπληρώνει αισίως μια δεκαετή πορεία, ενώ η φετινή Έκθεση 2023 φιλοδοξεί να είναι η λαμπρότερη από κάθε προηγούμενη. Η LISW23 προσφέρει σημαντικές ευκαιρίες δικτύωσης σε όλους τους τομείς της διεθνούς ναυτιλιακής βιομηχανίας, ακαδημαϊκά Ιδρύματα, ρυθμιστικές Αρχές, ναυλωτές, πλοιοκτήτες, διαχειριστές πλοίων, προμηθευτές καυσίμων, νομικά γραφεία, μεσίτες πλοίων, χρηματοοικονομικούς φορείς και τράπεζες, ασφαλιστικές εταιρείες και μεσίτες, εμπορικές εταιρίες και οίκους εμπορευμάτων, εταιρίες εφοδιαστικής αλυσίδας και logistics, προμηθευτές πλοίων, φορείς εκμετάλλευσης λιμένων, παρόχους ναυτιλιακών υπηρεσιών και πολλούς άλλους.

Για περισσότερες πληροφορίες: https://www.petrospot.com/events/tsbf23.