Ε.Κ.Π.Α.: Τιμητική εκπροσώπηση του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας από τον Επίκ. Καθηγητή Μιχάλη Τσατσαρώνη στο Διαδημοτικό Λιμενικό Ταμείο Χίου

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ανακοινώνει με χαρά την επιλογή του Χιώτη Επίκουρου Καθηγητή του Τμήματος κ. Μιχάλη Τσατσαρώνη στη θέση του Αντιπροέδρου του Διαδημοτικού Λιμενικού Ταμείου Χίου.

Sunrise image of the iconic windmills in Chios town.

Το Διαδημοτικό Λιμενικό Ταμείο Χίου αποτελεί ένα κομβικό στρατηγικό φορέα διαχείρισης του συνόλου των λιμενικών υποδομών στο νησί της Χίου, των Ψαρών και του νησιωτικού συμπλέγματος των Οινουσσών. Η συνεισφορά του Ταμείου είναι κρίσιμη για την αποτελεσματική λειτουργία των λιμενικών υποδομών και δραστηριοτήτων, την προώθηση της ναυτιλιακής ασφάλειας και την προαγωγή της ναυτικής παράδοσης και της θαλάσσιας κουλτούρας στην ευρύτερη ευαίσθητη περιοχή. Η Χίος είναι καταξιωμένη γενέτειρα σημαντικών ναυτιλιακών οικογενειών που έχουν μακροχρόνια διεθνή ηγετική παράδοση στην παγκόσμια ναυτιλία.

Η συμμετοχή του κ. Μιχάλη Τσατσαρώνη στη Διοίκηση του Διαδημοτικού Λιμενικού Ταμείου Χίου αναμένεται να συμβάλλει σημαντικά στη βελτίωση της οικονομικής αποδοτικότητας και αποτελεσματικής διαχείρισης των πόρων του Ταμείου, με εστίαση στους τομείς της ναυτιλίας, των λιμένων και των θαλασσίων μεταφορών, καθώς ο ίδιος διαθέτει ευρεία γνώση και εμπειρία στα πεδία της εφαρμογής ποσοτικών υποδειγμάτων, χρηματοοικονομικής ανάλυσης και διαχείρισης κινδύνων.

Συνοπτικό Βιογραφικό Μ. Τσατσαρώνη

Ο Μιχάλης Τσατσαρώνης έχει εκλεγεί στο Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, του Ε.Κ.Π.Α., ως Επίκουρος Καθηγητής στις ‘Ποσοτικές Μεθόδους με έμφαση στη Ναυτιλία’. Είναι κάτοχος Διδακτορικού Διπλώματος στη ‘Διαχείριση Χρηματοοικονομικών Κινδύνων στη Ναυτιλία με Εφαρμογή Δυναμικών Ποσοτικών Υποδειγμάτων’, καθώς και Μεταπτυχιακού Διπλώματος στη ‘Ναυτιλία, Μεταφορές και Διεθνές Εμπόριο’, από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Είναι πτυχιούχος και κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος στα ‘Εφαρμοσμένα Μαθηματικά και Στατιστική’ από το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο. Έχει επιτύχει διεθνείς ακαδημαϊκές διακρίσεις και ερευνητικά βραβεία, ως αποτέλεσμα της συστηματικής μακροχρόνιας ενασχόλησής του στον τομέα της ναυτιλίας και των θαλασσίων μεταφορών, συμβάλλοντας ενεργά στην ποιοτική ανάπτυξη των ακαδημαϊκών και ερευνητικών δραστηριοτήτων του Τμήματος.

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας

Εικόνα1 1

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του Ε.Κ.Π.Α. παρέχει προπτυχιακά, μεταπτυχιακά, διδακτορικά και μεταδιδακτορικά προγράμματα σπουδών, με ευρεία διεπιστημονικότητα των γνωστικών αντικειμένων, όπως, μεταξύ άλλων, οργάνωση και διοίκηση ναυτιλιακών, λιμενικών επιχειρήσεων και εφοδιαστικής αλυσίδας, χρηματοοικονομική διοίκηση, λογιστική και επιχειρηματικά σχέδια, γαλάζια οικονομία, πράσινο περιβάλλον, κλιματική αλλαγή και βιωσιμότητα, ποσοτικές μεθόδους, τεχνολογικές καινοτομίες και πληροφορικές εφαρμογές, αρχές δικαίου και ιστορία διεθνών σχέσεων, με εστίαση στη ναυτιλία, τους λιμένες και την εφοδιαστική αλυσίδα, κεντρικοί πυλώνες των συστημάτων θαλασσίων μεταφορών.

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, σε συνεργασία με το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών, του Ε.Κ.Π.Α. οργανώνει το Εντατικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα ΄Διοίκηση σε Ναυτιλία και Λιμένες’, το οποίο οδηγεί στην απόκτηση Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.M.Σ.). Το Πρόγραμμα Σπουδών παρέχει σύγχρονες, διεπιστημονικές και στοχευμένες ακαδημαϊκές γνώσεις, με επιστημονική εξειδίκευση, υψηλή κατάρτιση και σύνθετες επαγγελματικές δεξιότητες στις διεθνείς ναυτιλιακές, λιμενικές και εφοδιαστικές αγορές.