Hub 3 Health Call – Πρόσκληση προς τους ακαδημαϊκούς και μέλη ΔΕΠ του ΕΚΠΑ για κατάθεση προτάσεων για κοινά πτυχία-τίτλους σπουδών

Στο πλαίσιο των δράσεων του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS είναι ανοιχτή πρόσκληση προς όλα τα μέλη ΔΕΠ/ΕΔΙΠ/ΕΤΕΠ/ΕΕΠ του ΕΚΠΑ για την κατάθεση προτάσεων για τη δημιουργία κοινών πτυχίων όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων και τίτλων σπουδών. Αποτελεί στρατηγικής σημασίας στόχο του CIVIS, η παροχή ενός αριθμού κοινών προγραμμάτων/πτυχίων/modules, δηλαδή εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων που άπτονται μιας “challenge-based προσέγγισης” και επικεντρώνονται στην ουσιαστική σύνδεση του Παν/μιου με την κοινωνία και την ενεργό συμμετοχή των πολιτών και των κοινωνικών εταίρων. Επιπλέον, οι εν λόγω εκπαιδευτικές δραστηριότητες θα πρέπει να είναι ανοικτές για σύμπραξη με Αφρικανούς εταίρους και να ενσωματωθούν στην εκπαιδευτική προσφορά κάθε συμμετέχοντος Πανεπιστημίου του CIVIS, ώστε να εξασφαλιστεί η βιωσιμότητά τους.

Κριτήρια επιλογής:
Αναφορικά με τα κριτήρια επιλογής, έχουν οριστεί δύο σύνολα κριτηρίων για την επιλογή των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων που θα λάβουν χρηματοδότηση: αφενός ένα σύνολο υποχρεωτικών κριτηρίων έγκρισης που πρέπει να πληρούνται και αφετέρου ένα σύνολο κριτηρίων αριστείας που αξιολογούνται στη διαδικασία επιλογής.

Απαραίτητα Κριτήρια:
Όλες οι εκπαιδευτικές προτάσεις (προγράμματα/πτυχιακά προγράμματα/modules) που είναι τελικά επιλέξιμες για υποστήριξη με χρηματοδότηση είναι απαραίτητο να:

• σχετίζονται με ορόσημα (milestones) και παραδοτέα που συνδέονται με το παιδαγωγικό περιεχόμενο του CIVIS2,
  • είναι βιώσιμες, δηλαδή να είναι σχεδιασμένες ώστε να ενσωματώνονται στην εκπαιδευτική προσφορά των συνεργαζόμενων εταίρων, και καινοτόμες,
  • συμμετέχουν στην εκπαιδευτική δραστηριότητα τουλάχιστον τρία (3) πανεπιστήμια-εταίροι (11 CIVIS + 6 Αφρικανοί εταίροι), ώστε να εξασφαλίζεται ευρεία συμμετοχή στο πλαίσιο της συμμαχίας,
  • έχουν λάβει θετική ακαδημαϊκή αξιολόγηση από τα συμβούλια των κόμβων (Hub Councils).

Κριτήρια αριστείας:
Όλα τα εκπαιδευτικά προγράμματα/πτυχία/modules που θα χρηματοδοτηθούν, κατά προτίμηση θα πρέπει να:

• άπτονται μιας “challenge-based προσέγγισης”, δηλαδή τη δημιουργία κοινωνικού αντικτύπου και να προτείνουν λύσεις στις κοινωνικές προκλήσεις,
  • περιλαμβάνουν ενεργή συμμετοχή των πολιτών,
  • είναι ή να περιλαμβάνουν στοιχεία που είναι πολυ/δια-τμηματικά,
  • περιλαμβάνουν στοιχεία που διευκολύνουν την αλληλεπίδραση με Αφρικανούς εταίρους
  • περιλαμβάνουν στοιχεία που διευκολύνουν την αλληλεπίδραση με τα Ανοιχτά Εργαστήρια (Open Labs)
  • περιλαμβάνουν τη χρήση καινοτόμων εκπαιδευτικών μεθόδων
  • περιλαμβάνουν περισσότερα από 4 Πανεπιστήμια-εταίρους (11 CIVIS + 6 Αφρικανοί εταίροι) που θα συμμετέχουν στην εκπαιδευτική δραστηριότητα.

Στο Συμβούλιο του Κόμβου (HUB 3 Council) δίνεται μεγάλη έμφαση στην ανάπτυξη πολλαπλών και κοινών πτυχίων (πτυχίο, μεταπτυχιακό ή διδακτορικό) που σχετίζονται με το επιστημονικό πεδίο της υγείας και μάλιστα στην ανάγκη για την περαιτέρω κινητικότητα των ακαδημαϊκών στο πλαίσιο αυτό και την πραγματοποίηση δια ζώσης συναντήσεων που θα επέτρεπε στις υποομάδες του HUB να συναντηθούν αυτοπροσώπως και να συζητήσουν για τον εντοπισμό λύσεων στα πολυάριθμα ζητήματα που πρέπει να επιλυθούν για την ανάπτυξη των εν λόγω έργων. Κατ’ αυτόν τον τρόπο, ο Κόμβος της Υγείας σχεδιάζει μια σειρά δια ζώσης συναντήσεων μαζί με τις υποομάδες συναδέλφων για την ανάπτυξη πολλαπλών και κοινών πτυχίων και άλλων εκπαιδευτικών προσφορών (όπως, modules κ.λπ.). Για τη μερική κάλυψη του κόστους των εν λόγω συναντήσεων (συμπεριλαμβανομένης και της κινητικότητας των Αφρικανών εταίρων), ο Κόμβος της Υγείας του CIVIS θα πρέπει να παράσχει στη Διευθύνουσα Επιτροπή του CIVIS λεπτομερή περιγραφή των έργων σύμφωνα με το πρότυπο αρχείο που επισυνάπτεται.

Οι προτάσεις θα πρέπει να υποβληθούν στη φόρμα που επισυνάπτεται μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στις αρμόδιες: Leïla Sahal (leila.sahal@unil.ch) & Martina Marocchi (martina.marocchi@uniroma1.it). Ως καταληκτική ημερομηνία υποβολής των προτάσεων ορίζεται η 15η Μαρτίου 2024 (ώρα 23:59).

Οι προτάσεις θα πρέπει να επικυρωθούν από το Συμβούλιο του Κόμβου της Υγείας πριν από την τελική έγκριση από τη Διοικούσα Επιτροπή. Σημειώνεται πως λόγω της περιορισμένης χρηματοδότησης ενδέχεται να μην εγκριθούν όλα τα έργα. Προτεραιότητα θα δοθεί στις προτάσεις που αφορούν πολλαπλούς και κοινούς τίτλους σπουδών (πτυχίο, μεταπτυχιακό ή διδακτορικό).

Ακολουθούν η πρόσκληση (στα Αγγλικά) και το πρότυπο υποβολής πρότασης: