Με εξαιρετική επιτυχία διεξήχθη στην Αιξ η διήμερη συνάντηση που διοργανώνεται από το Hub 2 του CIVIS της θεματικής ενότητας με τίτλο «Κοινωνία, Πολιτισμός, Κληρονομιά» (Society, Culture, Heritage). Συντονίστρια είναι η καθηγήτρια Βυζαντινής Φιλολογίας του ΕΚΠΑ κα Θεοδώρα Αντωνοπούλου, η οποία είναι συνυπεύθυνη για τη διαχείριση του HUB 2 με την καθ. κα Dorothee Kimmich από το Πανεπιστήμιο του Tübingen της Γερμανίας.

Η συνάντηση φιλοξενείται από το Πανεπιστήμιο της Μασσαλίας (Aix-Marseille Université) και το ΕΚΠΑ εκπροσωπείται με φυσική παρουσία εκτός από την καθηγήτρια κα Αντωνοπούλου και από:

1.  την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Φιλολογίας κα Βασιλική Χρυσανθοπούλου
  2. την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Γαλλικής Φiλολογίας κα Ειρήνη Αποστόλου
  3. τον Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Θεολογίας κ. Δημήτριο Μόσχο
  4. την εκπρόσωπο των μεταπτυχιακών φοιτητών στο Hub Council, Αναστασία Πετροπούλου
  5. δύο διοικητικούς υπαλλήλους, την κα Άννα Νικοπούλου και την κα Μαρία Πλαστουργού

Αρχικά, το καλωσόρισμα έγινε από τον καθηγητή Jean-Marc Pons, ο οποίος είναι σύμβουλος του Προέδρου του Πανεπιστημίου της Aix-Marseille και μέλος του CIVIS Steering Committee. Κατά τη διάρκεια της πρώτης συνεδρίασης, οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία όχι μόνο να παρουσιάσουν τα ποικίλα και ενδιαφέροντα projects τους, αλλά και να φέρουν στο φως τα μαθησιακά αποτελέσματα που προέκυψαν από τα διάφορα προγράμματα και τις συνεργασίες μεταξύ των συμβαλλομένων πανεπιστημίων. Επιπλέον, συζητήθηκαν οι νέες προοπτικές που θα προσφέρονται στους Πανεπιστημιακούς για περαιτέρω διάνθιση και ανάπτυξη των υπαρχόντων εκπαιδευτικών δράσεων αλλά και για την ανάπτυξη νέων στη δεύτερη φάση του CIVIS, η οποία έχει ήδη πάρει έγκριση για τα επόμενα 4 χρόνια. Παράλληλα, οι παρόντες τόσο με φυσική όσο και με διαδικτυακή παρουσία συζήτησαν τα θέματα που κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν κατά τη διάρκεια διεξαγωγής των εκπαιδευτικών τους δράσεων και τους τρόπους με τους οποίους κατάφεραν να τα επιλύσουν με τη βοήθεια των ακαδημαϊκών μελών του Hub Council.

image 1

Επιτυχώς κύλησε και η δεύτερη ημέρα των εργασιών, η οποία ξεκίνησε δυναμικά με έναν εποικοδομητικό διάλογο σχετικά με την αποτίμηση των projects. Ακολούθησε εκτενής συζήτηση για τις τρέχουσες εξελίξεις του CIVIS, όπως είναι για παράδειγμα τα BIPs Calls και η λειτουργία των Hubs στο πλαίσιο του CIVIS 2.0, καθώς τα Hubs αναμένεται να έχουν αυξημένη βαρύτητα και καθοριστική συμμετοχή στη λήψη των αποφάσεων. Τέλος, συζητήθηκε η προσπάθεια ίδρυσης κοινών μεταπτυχιακών προγραμμάτων στις θεματικές ενότητες του Κόμβου ‘Κοινωνία, Πολιτισμός, Κληρονομιά’. Ας σημειωθεί ότι, κατά τη δεύτερη φάση λειτουργίας του CIVIS, με απόφαση Συμβουλίου των Πρυτάνεων (BoR), το ΕΚΠΑ ανέλαβε τη διεύθυνση του Πακέτου Εργασίας- WP9 με θέμα «Civis Educational Οffer: Bachelor and Master Level».

Η διήμερη αυτή συνάντηση ολοκληρώθηκε με συνάντηση εργασίας μεταξύ των μελών των ομάδων συντονισμού των Πανεπιστημίων Αθηνών και Tübingen.  Χάρη στην ομαλή συνεργασία όλων, η διημερίδα στην Aix-en-Provence αποδείχθηκε καρποφόρα και το ραντεβού ανανεώθηκε για τους επόμενους μήνες.

image 2
image 3