Δημοσίευση του άρθρου “Human activities and zoonotic epidemics: a two-way relationship. The case of the COVID-19 pandemic” στο περιοδικό Global Sustainability του εκδοτικού οίκου Cambridge University Press

Το διεθνές περιοδικό Global Sustainability του εκδοτικού οίκου Cambridge University Press δημοσίευσε άρθρο του Εργαστηρίου Κλιματολογίας και Ατμοσφαιρικού Περιβάλλοντος [Τομέας Γεωγραφίας – Κλιματολογίας, Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος, ΕΚΠΑ] με τίτλο Human activities and zoonotic epidemics: a two-way relationship. The case of the COVID-19 pandemic.

Συγγραφείς του άρθρου:
Δέσποινα Τούντα, Υποψήφια Διδάκτωρ, Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος, ΕΚΠΑ
Παναγιώτης Νάστος, Καθηγητής, Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος, ΕΚΠΑ
Χριστίνα Τεσσερομμάτη, Καθηγήτρια, Τμήμα Πειραματικής Φαρμακολογίας, Ιατρική Σχολή, ΕΚΠΑ

Αυτό το άρθρο στοχεύει να αναδείξει την αμφίδρομη σχέση μεταξύ των ανθρώπινων δραστηριοτήτων και των ζωονοσογόνων επιδημιών-πανδημιών. Οι άνθρωποι με τις δραστηριότητές τους συμβάλλουν στην κλιματική αλλαγή και στην εμφάνιση ακραίων καιρικών φαινομένων, παρεμβαίνουν στο φυσικό περιβάλλον διαταράσσοντας τα φυσικά οικοσυστήματα και την ισορροπία της άγριας ζωής. Έρχονται όλο και πιο συχνά σε άμεση επαφή με άγρια ​​ζώα που μεταφέρουν παθογόνα, με αποτέλεσμα να μολύνονται από ζωονόσους και να πυροδοτούν επιδημίες-πανδημίες, που με τη σειρά τους επηρεάζουν αρνητικά τους ίδιους τους ανθρώπους και τις δραστηριότητές τους. Για να καταδειχθεί αυτή η σχέση, επιχειρήθηκε μια πολυεπίπεδη προσέγγιση της πανδημίας COVID-19 (προέλευση του SARS-CoV-2, τρόποι μετάδοσης, κλινική εικόνα της νόσου, επίδραση του καιρού και της ατμοσφαιρικής ρύπανσης στην εξάπλωση και τη θνησιμότητα, επιπτώσεις και θεραπείες). Ο έλεγχος της πανδημίας COVID-19 και η ελαχιστοποίηση του κινδύνου μιας νέας παγκόσμιας κρίσης υγείας στο μέλλον αποτελούν σημαντικές προκλήσεις για την ανθρωπότητα. Η απάντηση σε αυτές τις προκλήσεις είναι η δίκαιη πρόσβαση σε εμβόλια και θεραπείες και η στροφή της παγκόσμιας κοινότητας στην προστασία του φυσικού περιβάλλοντος και των οικοσυστημάτων μέσω της υιοθέτησης πολιτικών πρόληψης.

Περίληψη – abstract:
Humans have the tendency to damage the natural environment in many ways. Deforestation and conversion of forests for residential, industrial development, and expansion of agricultural crops, as well as the burning of fossil fuels, are some activities that disrupt natural ecosystems and wildlife and contribute to climate change. As a result, the life cycles of pathogens and intermediate hosts (insects, rodents, mammals) as well as biodiversity are affected. Through these activities, humans meet wild animals that transmit pathogens, resulting in their infection by zoonoses and causing epidemics–pandemics, the effects of which have as their final recipient himself and his activities.

Σύνδεσμος άρθρου: https://www.cambridge.org/core/journals/global-sustainability/article/human-activities-and-zoonotic-epidemics-a-twoway-relationship-the-case-of-the-covid19-pandemic/C0F255601B9E7C0DD6EB111DC30BF4AA

Δημοσίευση άρθρου
Despoina D. Tounta, Panagiotis T. Nastos and Christine Tesseromatis