Ίδρυση και λειτουργία νέου Κοινού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο «Identity, Education and Competences for Democratic Culture» («Ταυτότητα, Εκπαίδευση και Ικανότητες για Δημοκρατικό Πολιτισμό»)

Το πρώτο ΚΠΜΣ εξ αποστάσεως με συνεργασία με το EWC του Συμβουλίου της Ευρώπης

Με την υπογραφή του Ειδικού Πρωτοκόλλου Συνεργασίας μεταξύ των Τμημάτων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής, Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής και του European Wergeland Centre, του Συμβουλίου της Ευρώπης προχώρα το ΕΚΠΑ στην ίδρυση και τη λειτουργία Κοινού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο «Identity, Education and Competences for Democratic Culture» («Ταυτότητα, Εκπαίδευση και Ικανότητες για Δημοκρατικό Πολιτισμό»).

Είναι μια πολύ σημαντική στιγμή για την Εκπαίδευση γενικότερα λόγω του θέματος του προγράμματος και ειδικότερα για το ΕΚΠΑ, καθώς ξεκινά το πρώτο ΚΠΜΣ εξ αποστάσεως, διάρκειας 12 μηνών, με αγγλικό Πρόγραμμα Σπουδών, αλλά και ελληνικό, με τη συνεργασία του Συμβούλιου της Ευρώπης και του Ευρωπαϊκού Κέντρου του Wergeland.

Το πρόγραμμα συνεχίζει τη δουλειά που έχει γίνει στο ΕΚΠΑ από το 2019 έως το 2022 με συντονιστή το Τμήμα Θεολογίας και το ΚΑ2 erasmus+ έργο με τίτλο Student Teachers Practices for Democratic Culture (STEP UP DC).

Η μετεξέλιξη αυτού του προγράμματος αποτελεί τη βάση για το νέο κοινό πρόγραμμα σπουδών που υλοποιεί τη  δέσμευση και χρησιμοποιεί τα καινοτόμα εργαλεία του προγράμματος Erasmus+ σε συνεργασία με το Συμβούλιο της Ευρώπης. Το European Wergeland Centre (EWC) (https://theewc.org/), είναι μαζί με τα τρία τμήματα του ΕΚΠΑ (Θεολογίας, Φιλολογίας και Παιδαγωγικό Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) βασικός εταίρος του προτεινόμενου ΠΜΣ. Επίσης συμμετέχουν με μαθήματα καθηγητές της Νομικής Σχολής και της Σχολής Επιστημών Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού ενώ αναμένεται να διδάξουν διεθνώς αναγνωρισμένοι καθηγητές από το εξωτερικό, όπως ο Gert Biesta από το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου και η Felisa Tibbits του Columbia University και του Πανεπιστημίου της Ουτρέχτης.

Θα προσφέρει τρεις ειδικεύσεις και θα ξεκινήσει εγγραφές μετά την πιστοποίησή του, με σκοπό να δεχτεί το πρώτο έτος φοιτητών τον Σεπτέμβριο του 2024

1. «Religion, Education and Competences for Democratic Culture» («Θρησκεία, Εκπαίδευση και Ικανότητες για Δημοκρατικό Πολιτισμό»)

2. «Language, History, and Literature in Education and Competences for Democratic Culture» («Γλώσσα, Ιστορία και Λογοτεχνία στην Εκπαίδευση και Ικανότητες για Δημοκρατικό Πολιτισμό»)

3. «Education for Democratic Citizenship (EDC)-Human Rights Education (HRE) and Competences for Democratic Culture» («Εκπαίδευση για τη Δημοκρατική Ιδιότητα του Πολίτη-Εκπαίδευση για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα και Ικανότητες για Δημοκρατικό Πολιτισμό»).