Η Σχολή Επιστημών Υγείας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με βαθιά οδύνη πληροφορήθηκε την απώλεια του

ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗ
Ομότιμου Καθηγητή Χειρουργικής

Ο Γιώργος Ανδρουλάκης γεννήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης, όπου και τελείωσε το σχολείο. ‘Ελαβε το πτυχίο του από την Ιατρική Σχολή Αθηνών, και την ειδικότητα Γενικής Χειρουργικής και συνέχισε τις μεταπτυχιακές του σπουδές στο Royal Postgraduate Medical School του Λονδίνου και στο Γενικό Νοσοκομείο της Μασαχουσέτης στο Harvard Medical School στις ΗΠΑ.

Από το 1982 κατά καιρούς έχει διευθύνει Πανεπιστημιακές Μονάδες, σε διάφορα νοσοκομεία, όπως το Αρεταίειο, το Γενικό Κρατικό Πειραιώς, το Ιπποκράτειο. Διετέλεσε πρόεδρος σε τρεις Διεθνείς Επιστημονικές Εταιρείες και σε πολλές άλλες Ελληνικές.  Για πολλά χρόνια αρθρογραφούσε στο «Βήμα» για επίκαιρα θέματα που αφορούν στην υγεία και στην παιδεία. Μας κληροδότησε το πλούσιο συγγραφικό του έργο, με άνω των 300 επιστημονικών εργασιών που είναι δημοσιευμένες σε ελληνικά και ξενόγλωσσα διεθνή επιστημονικά περιοδικά. Διετέλεσε, μεταξύ άλλων, μέλος του American College of Surgeons και πρόεδρος της European Society for Surgical Research.  Από το 1982 είχε διευθύνει κατά καιρούς Πανεπιστημιακές Μονάδες, σε διάφορα νοσοκομεία, όπως το Αρεταίειο, το Γενικό Κρατικό Πειραιώς και το Ιπποκράτειο Νοσο­κομείο.

Για όλους εμάς που υπήρξαμε φοιτητές του αλλά και, κατόπιν, συνεργάτες και συνάδελφοι, ο Γιώργος Ανδρουλάκης ήταν όχι μόνο ένας καταξιωμένος επιστήμονας και ένας δάσκαλος, αλλά κυρίως τον θυμόμαστε ως έναν ευθύ άνθρωπο που κατάφερε να διατηρήσει την ανεξαρτησία και τον αυθεντικό του χαρακτήρα μέχρι το τέλος.

Η Σχολή Επιστημών Υγείας, εκτιμώντας το ήθος και την προσφορά του στην Επιστήμη, ομόφωνα εκφράζει θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας

Εμμανουήλ Α. Πικουλής