Η ακαδημαϊκή κοινότητα του ΕΚΠΑ αποχαιρετά με βαθύτατη θλίψη τον Επίτιμο Διδάκτορα της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Ομότιμο Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και Δήμαρχο Ιωαννίνων, Μωυσή Ελισάφ, φέρνοντας στην μνήμη της την 24η Νοεμβρίου 2021, ημέρα αναγόρευσής του σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Αθηνών

* * *

Την 24η Νοεμβρίου 2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20.00 πραγματοποιήθηκε η τελετή της αναγόρευσης σε επίτιμο διδάκτορα του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Αθηνών του Δημάρχου Ιωαννίνων, ομότιμου καθηγητή της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Μωϋσή Σ. Ελισάφ.

Την τελετή τίμησε με την παρουσία του ο Πρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων, κ. Κωνσταντίνος Τασούλας.

Η τελετή μεταδόθηκε διαδικτυακά:

Η προσφώνηση και παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου έγινε από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο. Ακολούθησε ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από τον Πρόεδρο του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Γεράσιμο Δ. Σιάσο. Η περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής έγινε από τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας, καθηγητή Εμμανουήλ Α. Πικουλή.

Στην προσφώνηση και παρουσίαση του έργου του τιμωμένου, ο Καθηγητής κ. Δημόπουλος ανέφερε μεταξύ άλλων και τα εξής:

“Όταν κανείς συνομιλήσει με ανθρώπους που γνωρίζουν τον Καθηγητή Ελισάφ και κυρίως φοιτητές του, αντιλαμβάνεται γρήγορα ότι το πρώτο χαρακτηριστικό που του προσδίδεται αυθόρμητα είναι αυτό του χαρισματικού Δασκάλου. Πράγματι, έχει να επιδείξει αξιοζήλευτη Πανεπιστημιακή Διδασκαλία στην οποία περιλαμβάνονται πολύχρονη συμμετοχή στα μαθήματα των φοιτητών της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, επίβλεψη 23 διατριβών που έχουν με επιτυχία ολοκληρωθεί, συμμετοχή σε μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών σε διάφορα Ελληνικά Πανεπιστήμια, συμμετοχή σε μετεκπαιδευτικά προγράμματα κλινικών διαφόρων Ελληνικών νοσοκομείων, αλλά και πολυάριθμες διαλέξεις σε διεθνείς και εγχώριες επιστημονικές εκδηλώσεις”.

Η Ομιλία του Δημάρχου Ιωαννίνων ομότιμου καθηγητή Μωϋσή Ελισάφ είχε τίτλο: «Σε αναζήτηση της αυθεντικής γνώσης».

Ο κ. Ελισάφ, απόφοιτος της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ και καθηγητής Παθολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, διετέλεσε, μεταξύ άλλων, Διευθυντής του Β’ Παθολογικού Τομέα του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Ιωαννίνων, Διευθυντής του Παθολογικού Τομέα της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και Αναπληρωτής Διοικητής Ακαδημαϊκών Υποθέσεων του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων. Έχει συμμετάσχει σε πολλές διεθνείς πολυκεντρικές κλινικές μελέτες που σχετίζονται με τη θεραπεία των υπερλιπιδαιμιών, της υπέρτασης, του διαβήτη και άλλων παραγόντων κινδύνου για καρδιαγγειακά νοσήματα.

Συνεχής ήταν και είναι η ενασχόλησή του με τα κοινά ως ενεργού πολίτη της κοινωνίας της πόλης του (μέλος δημοτικού συμβουλίου, πρόεδρος Πνευματικού κέντρου Δήμου Ιωαννιτών). Οργάνωσε πολυάριθμες πολιτιστικές εκδηλώσεις στις οποίες πολλές φορές συμμετείχε ενεργά. Αποκορύφωση αυτής της πορείας ήταν η ψήφος των συμπολιτών του, οι οποίοι του εμπιστεύθηκαν το ανώτατο αξίωμα της πόλης, αυτό του Δημάρχου. Μάλιστα, θεωρείται ο πρώτος εβραϊκής καταγωγής Δήμαρχος σε όλη την Ευρώπη, γεγονός που προκάλεσε το μεγάλο ενδιαφέρον διεθνών μέσων ενημέρωσης (New York Times, Washington Post, BBC News) και στα οποία φιλοξενήθηκαν δηλώσεις του.

Επί 17 συναπτά έτη είναι Πρόεδρος της Ισραηλιτικής Κοινότητας Ιωαννίνων, μέλος του Δ.Σ. του Κεντρικού Ισραηλιτικού Συμβουλίου Ελλάδος (ΚΙΣΕ) ενώ διετέλεσε επί διετία και Γενικός Γραμματέας του Δ.Σ. του ΚΙΣΕ.