Μνήμη Ομότιμου Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών Γεωργίου Βαϊόπουλου

Οι Πρυτανικές Αρχές εκφράζουν τα βαθιά θλίψη τους για την απώλεια του διακεκριμένου ομότιμου καθηγητή της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Γεωργίου Βαϊόπουλου.

vaiopoulos

Ο Γεώργιος Βαϊόπουλος ήταν πτυχιούχος Ιατρικής Σχολής Αθηνών. Απέκτησε την ειδικότητα της Παθολογίας στην Α΄ Παθολογική Κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών, και της Ρευματολογίας για την οποία εκπαιδεύθηκε στο Royal Victoria Hospital (Mc Gill University) του Μόντρεαλ. Διήλθε όλες τις βαθμίδες της Πανεπιστημιακής του σταδιοδρομίας από πανεπιστημιακός βοηθός μέχρι τακτικός καθηγητής. Το διδακτορικό του δίπλωμα, το οποίο έλαβε με βαθμό άριστα, αναφερόταν στη βιοχημική μελέτη (πεπτιδική ανάλυση, α2β2 121 Glu-Lys ) της αιμοσφαιρίνης Ο-Θράκη. Ήταν κάτοχος των: 1. ECFMG και 2. Ενδεικτικού σπουδών επί των εκπαιδευτικών και εξεταστικών μεθόδων και τεχνικών της προπτυχιακής Ιατρικής εκπαίδευσης.

Από την αρχή της σταδιοδρομίας του μέχρι και το 2010 υπηρέτησε (όπου και ανήκε) στην Α’ Παθoλογική Κλινική στο Λαϊκό Νοσοκομείο, ενώ παράλληλα ήταν υπεύθυνος του Εξωτερικού Ρευματολογικού Ιατρείου της κλινικής. Ολα αυτά τα χρόνια το διδακτικό του έργο αφορούσε την παθολογία και ρευματολογία. Από 15/ετίας ήταν υπεύθυνος των μεταπτυχιακών μαθημάτων Ρευματολογίας και των εξετάσεων Παθολογίας στα πλαίσια της Κλινικής Φαρμακολογίας και Παθοφυσιολογίας του Μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην Κλινική Φαρμακολογία. Από το τέλος του 2010, λόγω αφυπηρέτησης, ήταν ομότιμος καθηγητής και εξακολουθούσε να συμμετέχει ως διδάσκων, σε μαθήματα μεταπτυχιακών α) της Πειραματικής Φυσιολογίας, β) Παθολογικής Ανατομίας, γ) Μεταβολισμού των οστών, δ) Κλινικής Φαρμακολογίας και ε) δερματολογίας. Εξακολουθούσε να διδάσκει σε 2/ετείς και τεταρτοετείς φοιτητές της Ιατρικής Σχολής του Παν/μίου Αθηνών (Ανατομία, Φυσιολογία, Παθολογία, Ρευματολογία και Δερματολογία).

Ήταν άμισθος Επιστημονικός συνεργάτης: α) στην Πειραματική φυσιολογία, β) στην Α’ Παθολογική Κλινική του Παν/μίου Αθηνών – Λαϊκό Νοσοκομείο και γ) στη Δερματολογική Κλινική του Παν/μίου Αθηνών “Ανδρέας Συγγρός”. Ήταν επίσης μέλος της τριμελούς επιτροπής Μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών στη Μοριακή και Εφαρμοσμένη Φυσιολογία, καθώς και της επιτροπής Ηθικής δεοντολογίας της Ιατρικής Σχολής του Παν/μίου Αθηνών.

Τιμητικές διακρίσεις:
1. Το 2012 στο Συνέδριο Παθολογίας του απονεμήθηκε το Βραβείο του “ Ασκληπιού”
2. Το 2018, από το Εργαστήριο Πειραματικής Φυσιολογίας (Δ/ντής – Καθηγητής Μιχαήλ Κουτσιλιέρης), του απενεμήθη βραβείο “ Εξαίρετης Ακαδημαϊκής Προσφοράς”
Υπήρξε μέλος επιστημονικών εταιρειών, εξεταστικών, υγειονομικών και συντακτικών επιτροπών, μέλος και Πρόεδρος της Ελληνικής Ρευματολογίας. Συνέβαλε στην εκπόνηση πολλών διδακτορικών διατριβών. Στα πλαίσια της Παθολογίας και Ρευματολογίας το ενδιαφέρον του εστίασε και στη νόσο Αδαμαντιάδη-Behcet.
Συνέγραψε ανασκοπήσεις και μονογραφίες στην Ελληνική και συμμετείχε σε συγγραφή πανεπιστημιακών συγγραμμάτων.
Οι ελληνικές δημοσιεύσεις ήταν άνω των 100 και οι ξενόγλωσσες περί τις 170.
Έδωσε περισσότερες από 200 διαλέξεις σε μετεκπαιδευτικά μαθήματα και συμμετείχε ως ομιλητής σε πολλά συνέδρια – στρογγύλες τράπεζες – σεμινάρια και συμπόσια. Οι βιβλιογραφικές του αναφορές ήταν πολυάριθμες.

Οι Πρυτανικές Αρχές εκφράζουν τη βαθιά οδύνη τους για την απώλεια του ομότιμου καθηγητή Γεωργίου Βαϊόπουλου και τα ειλικρινή συλλυπητήρια της πανεπιστημιακής κοινότητας στους οικείους του.

Ο Πρύτανης
Καθηγητής Μ.-Α. Δημόπουλος