Εκδήλωση με τίτλο «Υπό το φως του Κάφκα», η οποία πραγματοποιείται στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τα 100 χρόνια από το θάνατο του Φραντς Κάφκα «Τέλος ή αρχή(;) Κάφκα 2024», συνδιοργανώνουν τα Τμήματα Θεατρικών Σπουδών, Μουσικών Σπουδών και Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με το 4ο Λύκειο Αγίας Παρασκευής. Η εκδήλωση θα λάβει χώρα την Τρίτη 23 Απριλίου 2024, 12.30 -14.30, στην Aula της
Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α.

POSTER ΥΠΟ ΤΟ ΦΩΣ

Η δίκη

Χορόδραμα

4ο Λύκειο Αγ. Παρασκευής

Οργάνωση: Τσιαχρής Κωνσταντίνος, Ανδρούτσου Ευθυμία

Βουτζαλής Αναστάσιος (Σκηνοθεσία) Μανσόλα Άννα Θαλασσινή (Χορογραφία/ Χορός )

Συμμετέχουν: Μάτσας Παναγιώτης (Γιόζεφ Κ.), Τσιάκλα Αναστασία (Φραντς), Τσουμπού Ειρήνη (Βίλεμ), Χατζηστεφάνου Ιόλη (Ανακριτής), Καράτσης Λαυρέντης (Ιερέας), Στρατίκου Δανάη (Μοναχή), Χορός – Ένορκοι: Μανιάτη Μαρίνα, Ζαρκά Φραντζέσκα, Μπαλτάκου Αθανασία, Μαργιώρα Κωνσταντίνα, Βαρβιτσιώτη Μαρία, Παπαδόπουλος Χρήστος, Μάτσας Χρήστος, Μπρούσαλης Φοίβος.

Η κρίση

Θεατρικό αναλόγιο

Τμήμα Θεατρικών Σπουδών Ε.Κ.Π.Α.

Διδασκαλία/σκηνοθεσία: Μιχαέλα Αντωνίου

Συμμετέχουν: Μαριάννα Βασιλείου, Άννα Νταρίνα Κουνάβη, Aλεξάνδρα Μάμμα, Νεκτάριος Ξανδουδάκης, Δήμητρα Παπουτσή.

Η Μεταμόρφωση

Μουσικό μέρος

Τμήμα Μουσικών Σπουδών Ε.Κ.Π.Α.

Πιάνο: Κώστας Βουρλής

Συζήτηση με το κοινό: Μιχαέλα Αντωνίου, Κατερίνα Καρακάση, Νίκος Κοσκινάς, Κωνσταντίνος Τσιαχρής.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε εδώ: https://padlet.com/kafkaundkeinende/kafka-2024-xawbphccjbspyhcf.

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες