Την Τρίτη 4 Οκτωβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε η ορκωμοσία των μελών ΔΕΠ:

IMG 4615

– Νικόλαος Μανιτάκης, εξέλιξη σε Καθηγητή πρώτης βαθμίδας στο Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
[manitaki@frl.uoa.gr]

Ο Νικόλας Μανιτάκης διδάσκει γαλλική ιστορία στο Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ από το 2009. Ανελίχθηκε από τη βαθμίδα του Λέκτορα σ’αυτήν του Επίκουρου καθηγητή το 2014, μονιμοποιήθηκε στην ίδια βαθμίδα το 2019 και εκλέχτηκε ομόφωνα στη βαθμίδα του Αναπληρωτή καθηγητή το 2022. Είναι απόφοιτος του Τμήματος Ιστορίας του ΑΠΘ και διδάκτωρ Ιστορίας της Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (Παρίσι). Τα ευρύτερα ερευνητικά του ενδιαφέροντα στρέφονται στα πεδία της ιστορίας της εκπαίδευσης, της πολιτιστικής ιστορίας, της κοινωνικής ιστορίας και της ιστορίας των μεταναστεύσεων για το 19ο και τον 20ο αιώνα. Ειδικεύεται, μεταξύ άλλων, στην ιστορία των ελληνογαλλικών σχέσεων, της πολιτιστικής διπλωματίας και των φοιτητικών μεταναστεύσεων.

Έχει δημοσιεύσει άρθρα σε έγκριτα ιστορικά περιοδικά και κεφάλαια σε συλλογικούς τόμους, στα γαλλικά, τα αγγλικά και τα ελληνικά. Έχει συνδιοργανώσει διεθνείς ημερίδες και συνέδρια σε συνεργασία με ξένους και ελληνικούς επιστημονικούς θεσμούς, όπως το C.N.R.S. (Γαλλία), η Ecole Française d’Athènes, η Ecole Normale Supérieure, το Πανεπιστήμιο της Tours, το Ολλανδικό Ινστιτούτο της Αθήνας, το Νορβηγικό Ινστιτούτο Αθηνών, το Ινστιτούτο της Δανίας στην Αθήνα, το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, το Πανεπιστήμιο Κρήτης, κ.ά. Έχει συνεπιμεληθεί συλλογικούς τόμους στα γαλλικά και στα ελληνικά στο πεδίο της ευρωπαϊκής και ελληνικής ιστορίας.

Έχει διδάξει ευρωπαϊκή ιστορία στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Το 2018 κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ασίνη το βιβλίο που συνεπιμελήθηκε με τίτλο Ματαρόα, 1945. Από το μύθο στην ιστορία και σε γαλλική μετάφραση από τις εκδόσεις της Ecole Française d’Athènes το 2021. Από τον Οκτώβριο του 2022 κυκλοφορεί το βιβλίο του Το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών (1915-1961). Η αειφορία των ελληνογαλλικών πολιτιστικών σχέσεων από τις εκδόσεις Ασίνη.

– Δημήτριος-Κωνσταντίνος Ρομπολής, εξέλιξη σε Καθηγητή πρώτης βαθμίδας στο Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας [droboly@frl.uoa.gr]

Διδάκτορας του Πανεπιστημίου της Σορβόννης, ο Δημήτρης Roboly είναι Kαθηγητής Γαλλικής και Συγκριτικής Λογοτεχνίας στο Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του οποίου διετέλεσε Πρόεδρος από το 2020 έως το 2022. Έχει δημοσιεύσει περισσότερες από σαράντα μελέτες για την ευρωπαϊκή λογοτεχνία και ειδικότερα για το ρομαντισμό. Έχει επίσης συγγράψει πληθώρα σχολικών εγχειριδίων για την εκμάθηση της γαλλικής γλώσσας. Έχει σπουδάσει θέατρο στην École Florent ενώ υπήρξε μέλος και αρχηγός της φημισμένης ομάδας μπάσκετ της Fondation Hellénique τη δεκαετία του 1990 στο Παρίσι.