Ορκωμοσία Αποφοίτων του Αγγλόφωνου Μεταπτυχιακού του ΕΚΠΑ ‘Science, Technology, Society – Science and Technology Studies’

Απόφοιτοι από τις ΗΠΑ, την Ιαπωνία, την Κίνα, την Βραζιλία και την Τουρκία περιλαμβάνονται στον κατάλογο όσων ολοκλήρωσαν πρόσφατα τις σπουδές τους στο αγγλόφωνο Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του ΕΚΠΑ ‘Science, Technology, Society – Science and Technology Studies’, το οποίο προσφέρεται από το Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης και το Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών. Τον όρκο στην τελετή αποφοίτησης (7.3.2023) διάβασε, ως πρωτεύσας, ενώπιον του Πρύτανη του Ιδρύματος, Καθηγητή Μελέτιου-Αθανάσιου Δημόπουλου, ο κ. Ben Moshe, ο οποίος επέλεξε να ακολουθήσει το παραπάνω μεταπτυχιακό πρόγραμμα του ΕΚΠΑ μετά από σπουδές στο UCLA και το Kellogg School of Management, Northwestern University.

Photo 1

Όπως ανέφερε ο Πρύτανης, το υψηλό επίπεδο των σπουδών, με βάση με τα πιο απαιτητικά διεθνή κριτήρια, καθιστά το ΕΚΠΑ ιδιαίτερα ελκυστικό ακόμα και στις πιο απαιτητικές κατηγορίες υποψηφίων, από το εξωτερικό και την Ελλάδα. Ο Διευθυντής του μεταπτυχιακού, Καθηγητής Τέλης Τύμπας, ανέφερε ότι αιτήσεις για φοίτηση ή εκπόνηση διπλωματικής στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό έχουν μέχρι τώρα κατατεθεί από αποφοίτους 30 πανεπιστημίων, απ’ όλο τον κόσμο.