Εγκαίνια της Τράπεζας Οφθαλμικών Ιστών «Athens Eye Bank» του Πανεπιστημίου Αθηνών

Στις 16 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκαν επιτυχώς τα εγκαίνια της Τράπεζας Οφθαλμικών Ιστών «Athens Eye Bank» του Πανεπιστημίου Αθηνών, η οποία βρίσκεται στο Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών «Γ.Γεννηματάς». Η Τράπεζα Οφθαλμικών Ιστών «Athens Eye Bank» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών είναι μια μονάδα αξιολόγησης και επεξεργασίας των οφθαλμικών μοσχευμάτων. Η ίδρυσή της χρηματοδοτήθηκε από το Κοινωφελές Ίδρυμα Κοινωνικού και Πολιτιστικού Έργου ΚΙΚΠΕ μέσω του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας ΕΛΚΕ. Διευθυντής και Επιστημονικός Υπεύθυνος της τράπεζας είναι ο καθηγητής Οφθαλμολογίας του ΕΚΠΑ, κ. Γεώργιος Κυμιωνής, ο οποίος έχει εκτελέσει ανάλογα καθήκοντα στο εξωτερικό. Η Τράπεζα αποτελεί απαραίτητο οργανισμό για τη μελέτη των οφθαλμικών ιστών προκειμένου να αξιολογηθεί η καταλληλότητά τους πριν τη μεταμόσχευση, συμβάλλοντας στη μείωση των επιπλοκών και των περιστατικών ανεπάρκειας.

Picture4

Μέχρι πρότινος, η διαθεσιμότητα οφθαλμικών μοσχευμάτων στην Ελλάδα ήταν περιορισμένη, οδηγώντας σε μεγάλες λίστες αναμονής και εισαγωγή μοσχευμάτων κερατοειδούς από το εξωτερικό. Η Τράπεζα Οφθαλμικών Ιστών στο Πανεπιστήμιο Αθηνών αποτελεί σημαντικό βήμα προς την ενίσχυση της εγχώριας διαθεσιμότητας και ποιότητας των μοσχευμάτων, συνεισφέροντας στην πρόοδο της Οφθαλμολογίας στη χώρα.

Στην επίσημη τελετή εγκαινίων της Τράπεζας Οφθαλμικών Ιστών «Athens Eye Bank» του Πανεπιστημίου Αθηνών, παρευρέθηκαν εξέχουσες προσωπικότητες του χώρου της υγείας. Συγκεκριμένα, παρευρέθηκε ο υπουργός Υγείας, κ. Άδωνης Γεωργιάδης, προβάλλοντας τη σημασία της νέας Τράπεζας στο πλαίσιο της ενίσχυσης του υγειονομικού συστήματος.

adonis01
adonis02

Επίσης,  παρευρέθηκε ο πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, ο Καθηγητής Χειρουργικής κ. Ν. Αρκαδόπουλος ενισχύοντας την ακαδημαϊκή υποστήριξη και εμπλοκή στο έργο της νέας ιδρυματικής πρωτοβουλίας. Επιπλέον, εκπρόσωποι του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων παρευρέθησαν στην εκδήλωση, υπογραμμίζοντας τη συνεργασία και τη σημασία της Τράπεζας στον τομέα των μεταμοσχεύσεων στην Ελλάδα.

Picture3