Ενημερωτική συνάντηση για το Πανεπιστημιακό Κέντρο Έρευνας και Καινοτομίας [14/10/2022, 10:00]

Αγαπητές και Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Στο πλαίσιο εφαρμογής του νόμου 4957/2022 προβλέπεται η ίδρυση σε κάθε Α.Ε.Ι., (Άρθρα 131-137), Πανεπιστημιακού Κέντρου Έρευνας και Καινοτομίας (ΠΑ.Κ.Ε.Κ.) ως αυτοτελής ερευνητική μονάδα, μετά από σχετική απόφαση της Συγκλήτου του. Αποστολή του ΠΑ.Κ.Ε.Κ. είναι η ανάπτυξη βασικής, εφαρμοσμένης και διεπιστημονικού χαρακτήρα έρευνας, στο πλαίσιο της Εθνικής Στρατηγικής Έρευνας, Τεχνολογικής Ανάπτυξης και Καινοτομίας και της Εθνικής Στρατηγικής Έξυπνης Εξειδίκευσης, σε όλους τους ερευνητικούς τομείς που δραστηριοποιείται το Α.Ε.Ι.

Στον ίδιο νόμο, άρθρο 462, σε μεταβατική διάταξη, προβλέπεται η μετατροπή των υφιστάμενων Πανεπιστημιακών Ερευνητικών Κέντρων (Π.Ε.Κ.) των Α.Ε.Ι. σε ΠΑ.Κ.Ε.Κ. Η μετατροπή του υφιστάμενου Π.Ε.Κ. σε ΠΑ.Κ.Ε.Κ., σύμφωνα με τον νόμο 4957/2022, πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί εντός τριμήνου από την ψήφισή του. Στο ΕΚΠΑ, ιδρύθηκε Π.Ε.Κ., με τα πρώτα Ινστιτούτα του, με τον νόμο 4589/2019 Ταυτόχρονα, στο ΕΚΠΑ έχουν δημιουργηθεί, με απόφαση Συγκλήτου, Κέντρα Αριστείας, τα οποία αποτελούν διεπιστημονικές δομές σε ερευνητικούς τομείς αιχμής με επιστημονικό, κοινωνικό και οικονομικό αντίκτυπο.

Με βάση τα ανωτέρω, κρίνεται σκόπιμο το Πανεπιστήμιό μας να προετοιμαστεί άμεσα για την οργάνωση και λειτουργία του ΠΑ.Κ.Ε.Κ του ΕΚΠΑ και το ενδεχόμενο μετασχηματισμού των Κέντρων Αριστείας σε Ερευνητικά Ινστιτούτα του ΠΑ.Κ.Ε.Κ. Σημειωτέον, ότι ο νόμος προβλέπει ίδρυση νέων Ερευνητικών Ινστιτούτων (Ε.Ι.), μετονομασία, κατάργηση ή συγχώνευση υπαρχόντων Ε.Ι. με απόφαση Συγκλήτου μετά από εισήγηση του Διοικητικού Συμβουλίου του ΠΑ.Κ.Ε.Κ. .

Οι Πρυτανικές Αρχές κρίνουν σκόπιμη τη διεξαγωγή συνάντησης με όσα μέλη ΔΕΠ και ΕΔΙΠ δραστηριοποιούνται στα Κέντρα Αριστείας και επιθυμούν οι ερευνητικές δραστηριότητές τους να ενταχθούν στο ΠΑ.Κ.Ε.Κ.. Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί διά ζώσης στις 14 Οκτωβρίου 2022 στη Μεγάλη Αίθουσα Τελετών του Κεντρικού Κτηρίου από τις 10 πμ. Θα αποσταλεί η ατζέντα σε όσες και όσους δηλώσουν το ενδιαφέρον τους να μετέχουν.

Τα μέλη ΔΕΠ και ΕΔΙΠ που επιθυμούν να λάβουν μέρος στη συνάντηση για τον παραπάνω σκοπό, καλούνται να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους, αποστέλλοντας σχετικό ηλεκτρονικό μήνυμα στο e-mail: mdimop@med.uoa.gr και rector@uoa.gr, το αργότερο έως 7 Οκτωβρίου 2022.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ