Συνέδριο «Η Καινοτομία στην Ελλάδα και οι φορείς που τη στηρίζουν 4.0.» [20-21/1/23]

Το Κέντρο Αρχιμήδης συνδιοργανώνει για 4η συνεχόμενη χρονιά το συνέδριο με τίτλο «Η Καινοτομία στην Ελλάδα και οι φορείς που τη στηρίζουν 4.0.». Το Κέντρο εκπροσωπείται από τον Επικ. Καθ. Αντώνη Λιβιεράτο στο πάνελ για τα δίκτυα μεταφοράς τεχνολογίας στα Πανεπιστήμια και από τον Βασίλη Σιέμο, Υπεύθυνο του Επιχειρηματικού Επιταχυντή, στο πάνελ για τις δομές υποστήριξης καινοτομίας στα Πανεπιστήμια.

Το συνέδριο χαρτογραφεί, μέσα από 18 πάνελ,  164 ομιλητές και 14 workshops, την καινοτομία στην Ελλάδα, απαντώντας σε βασικά ερωτήματα: Τι σημαίνει καινοτομία στην Ελλάδα σήμερα; Ποιους αφορά; Ποιους κλάδους της οικονομίας αγγίζει; Ποιοι φορείς στηρίζουν την προσπάθεια ομάδων και επιχειρήσεων να καινοτομήσουν; Ποια χρηματοδοτικά εργαλεία υπάρχουν; Τι άλλη βοήθεια παρέχεται; Ποια είναι η κατάσταση μετά τη πανδημία και ποιες οι προοπτικές;

Σας προσκαλούμε την Παρασκευή 20 Ιανουαρίου και το Σάββατο 21 Ιανουαρίου και ώρα 11:00, στις εγκαταστάσεις του Κέντρου Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας (ACEin) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Τροίας 2 και Κιμώλου.

Για το πρόγραμμα και τις Αιτήσεις Συμμετοχής: https://www.ticketmaster.gr/ticketmaster_se_2005977.html

Το συνέδριο αποτελεί μια δράση του Smart Attica ΕDIH, συνδιοργανώνεται από το πρόγραμμα NBG Business Seeds της Εθνικής Τράπεζας, το Athens Center for Entrepreneurship and Innovation (ACEin) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, το Κέντρο Αρχιμήδης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, το Ελληνοαμερικανικό Εμπορικό Επιμελητήριο, την Endeavor Greece, το Uni.fund, το Μetavallon και τη Bayer Ηellas.

BSSEEDS ATHENS 4.0 1200x1200 PRE v1