Πρωτοποριακό πρόγραμμα Θεραπευτικής Άσκησης «Action for Cancer» με τη χρηματοδότηση του Ιδρύματος Σ. Νιάρχος από το ΕΚΠΑ και την Α΄ Ορθοπαιδική Χειρουργική Κλινική

Το Τμήμα Αθλητικής Αριστείας / Sports Excellence (SE) της Α ́ Ορθοπαιδικής Χειρουργικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. στο Π.Γ.Ν. ¨ΑΤΤΙΚΟΝ¨, υπό τη διεύθυνση του Καθηγητή Π. Ι. Παπαγγελόπουλου, παρουσίασε σε ειδική εκδήλωση την Πέμπτη 15 Σεπτεμβρίου 2022 το πρωτοποριακό πρόγραμμα «Θεραπευτική Άσκηση: Action for Cancer».

Χαιρετισμό απηύθυνε ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγητής Μ.-Α. Δημόπουλος, ο Κοσμήτωρ της Σχολής Επιστημών Υγείας, Καθηγητής Ε. Πικουλής, ο Πρόεδρος της Οδοντιατρικής Σχολής Καθηγητής Ν. Νικητάκης, ο Πρόεδρος του Τμήματος Νοσηλευτικής Καθηγητής Π. Μυριανθέας και ο Διευθυντής της Α ́ Ορθοπαιδικής Χειρουργικής Κλινικής, Καθηγητής Π. Ι. Παπαγγελόπουλος. Ακολούθησαν η παρουσίαση του προγράμματος από τον Παναγιώτη Κουλουβάρη, Επίκουρο Καθηγητή της Α΄ Ορθοπαιδικής Χειρουργικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., Επιστημονικά Υπεύθυνου του Τμήματος Αθλητικής Αριστείας – Sports Excellence & Μονάδας Τραύματος, και εισηγήσεις από τον Αναστάσιο Φιλίππου, Αναπληρωτή Καθηγητή Πειραματικής Φυσιολογίας – Φυσιολογίας της Άσκησης, της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., τον Χάρη Τσολάκη, Καθηγητή στη Σ.Ε.Φ.Α.Α. και Δ/ντη Αθλητικών Προγραμμάτων του Τμήματος Αθλητικής Αριστείας – Sports Excellence, τον Απόστολο Σκούρα και τον Δημήτριο Καραμίντζα, Φυσικοθεραπευτές του Τμήματος Αθλητικής Αριστείας – Sports Excellence.

Μετά τις εισηγήσεις σχολίασαν επί μέρους θέματα ογκολογικών ασθενών οι καθηγήτριες Παθολογίας – Ογκολογίας της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. Ελένη Γκόγκα και Φλώρα Ζαγουρή, ο Αντώνιος Καττάμης, Καθηγητής Παιδιατρικής Αιματολογας – Ογκολογίας της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. και η Θεοδώρα Ψαλτοπούλου, Καθηγήτρια Επιδημιολογίας και Προληπτικής Ιατρικής της  Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α.

Ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγητής Μελέτιος – Αθανάσιος Δημόπουλος, κατά το χαιρετισμό του αναφέρθηκε στο σημαντικό έργο της Α ́ Ορθοπαιδικής Χειρουργικής Κλινικής και του Τμήματος Αθλητικής Αριστείας / Sports Excellence (SE), τονίζοντας, μεταξύ άλλων, ότι «με αυτού του είδους τις δράσεις υποστηρίζεται με τον αρτιότερο τρόπο η εκπαίδευση και η έρευνα και παράλληλα προσφέρονται στη κοινωνία υψηλότατου επιπέδου υπηρεσίες Υγείας». «Έργα και δράσεις όπως το σημερινό ή όπως η λειτουργία του Κέντρου Νέων Τεχνολογιών και Ιατρικής Ακριβείας, ήδη αποφέρουν σημαντικά αποτελέσματα πρωτοποριακής έρευνας, και αποτελούν χαρακτηριστικό, απτό παράδειγμα της μεθοδικής εργασίας που ήδη συντελείται!».

Παροχή Εξατομικευμένου Προγράμματος σε Ασθενείς με Καρκίνο

Το Τμήμα Αθλητικής Αριστείας / Sports Excellence (SE), της A’ Ορθοπαιδικής Χειρουργικής Κλινικής, που υποστηρίζεται αποκλειστικά από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ), επιπλέον της προσφοράς του στον υψηλό αθλητισμό (προ-εθνικές, εθνικές ομάδες και ολυμπιακές ομάδες όλων των αθλημάτων) με την έναρξη του προγράμματος “Θεραπευτική Άσκηση – Action for Cancer”  απευθύνεται σε ασθενείς με κακοήθη νεοπλάσματα, συγκεκριμένα (1) μαστού, (2) πνεύμονα, (3) εντέρου, (4) ουροποιογεννητικού συστήματος και (5) μυοσκελετικού συστήματος.

Σκοπός είναι η δημιουργία ενός εξατομικευμένου προγράμματος άσκησης που καλύπτει όλα τα στάδια της ασθένειας (προ-εγχειρητικό, μετεγχειρητικό στάδιο, χημειοθεραπεία και ανάρρωση), διαφορετικές ηλικίες και διαφορετικά επίπεδα φυσικής κατάστασης. Το προσωπικό που στηρίζει το πρόγραμμα αποτελείται από πανεπιστημιακούς γιατρούς, επιστήμονες φυσικής αγωγής, φυσικοθεραπευτές καθώς και το απαραίτητο διοικητικό προσωπικό. Η επιλογή του ασθενούς για τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα καθώς και η παρακολούθησή του καθ’ όλη τη διάρκεια (monitoring), γίνεται βάση επιστημονικά τεκμηριωμένης διαδικασίας. Βασικό κριτήριο είναι ο ενδιαφερόμενος να έχει την έγγραφη συναίνεση του θεράποντος ογκολόγου καθώς και καρδιολόγου πως μπορεί να ασκηθεί.