Διεπιστημονική Ημερίδα με τίτλο “Χαρτογραφώντας Διακαλλιτεχνικές Προσεγγίσεις: Ερμηνευτικές Εφαρμογές και Ζητήματα Μεθόδου” [10/3/22]

ΕΚΠΑ: Δημήτρης Αγγελάτος, Αγγελίνα Μιχάλη, Νίκος Σγουρομάλλης, Στέλλα Χαχάλη

ΑΣΚΤ: Σοφία Ζησιμοπούλου, Κώστας Ιωαννίδης, Βαρβάρα Ρούσσου, Θωμάς Συμεωνίδης

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ) σε συνεργασία με την Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών (ΑΣΚΤ) είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουν την διεξαγωγή της Ημερίδας με τίτλο «Χαρτογραφώντας Διακαλλιτεχνικές Προσεγγίσεις: Ερμηνευτικές Εφαρμογές και Ζητήματα Μεθόδου». Η Ημερίδα θα λάβει χώρα, την Πέμπτη, 10 Μαρτίου, στην Αίθουσα 209, στην Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ (εφόσον οι επιδημιολογικές συνθήκες το επιτρέπουν και τηρώντας τα υγειονομικά μέτρα προστασίας από τον SARS-CoV-2). Σε κάθε περίπτωση, θα υπάρξει η δυνατότητα διαδικτυακής παρακολούθησης. Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να δηλώσουν συμμετοχή στην εξής ηλεκτρονική διεύθυνση: imeridagr[at]gmail[dot]com.

Η διαπανεπιστημιακή και διεπιστημονική αυτή συνεργασία είναι επικεντρωμένη στα επιστημολογικά ζητήματα θεωρητικού και μεθοδολογικού χαρακτήρα, που αφορούν στη σύναψη Λόγου και Εικόνας. Κατά τη διάρκεια της Hμερίδας, θα παρουσιαστούν πρωτότυπες εργασίες, με στόχο την ανάπτυξη και πραγμάτευση ερωτημάτων και προβληματισμών για ζητήματα ανάλυσης των σχέσεων (σύγκλισης και απόκλισης) Λόγου και Εικόνας. Μέσα από αυτές τις προσεγγίσεις, ερευνήτριες και ερευνητές θα έχουν τη δυνατότητα να αξιοποιήσουν μεθοδολογικά και θεωρητικά εργαλεία από διαφορετικά ερευνητικά πεδία, χωρίς να αποποιηθούν την ιδιαίτερη θεωρητική τους σκευή. Αυτό είναι εφικτό να επιτευχθεί στη βάση μιας διαλογικού χαρακτήρα αλληλοπεριχώρησης πεδίων διαφορετικής μεσικής ταυτότητας. Απώτερος στόχος είναι η διερεύνηση όσων μεθοδολογικών και θεωρητικών όρων μπορούν να τροφοδοτήσουν τις σύγχρονες διακαλλιτεχνικές προσεγγίσεις στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης και της Λογοτεχνίας.

Link Παρακολούθησης:

Passcode: S3Bv2d

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις